Teherán 6. augusta (TASR) - Tím expertov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) pricestoval dnes do Teheránu, kde sa pokúsi objasniť doteraz nezodpovedané otázky okolo kontroverzného iránskeho jadrového programu.
Inšpektori, ktorí by chceli navštíviť okrem iného zariadenia pre premenu uránu pri Isfaháne, ako aj pre jeho obohacovanie pri Natanze, sa stretnú počas pobytu v islamskej republike s druhým mužom tamojšieho úradu pre jadrovú energiu Muhammadom Saidím.
Po júnovom stretnutí generálneho riaditeľa MAAE Muhammada Baradeja a hlavného iránskeho jadrového vyjednávača Alího Laridžáního vo Viedni Teherán prisľúbil vypracovať harmonogram s cieľom doriešiť zvyšné otázky, týkajúce sa jeho sporného jadrového programu. Ďalšie kolo rokovaní medzi najvyšším predstaviteľom MAAE a tentoraz námestníkom Laridžániho je naplánované na 20. augusta v rakúskej metropole.
Irán však, ako v nedeľu potvrdil hovorca teheránskeho rezortu zahraničných vecí, nemá v úmysle zastaviť svoj jadrový program a nepribrzdil ani kontroverzné aktivity v tejto oblasti.
V snahe vyhnúť sa hroziacim sankciám zo strany medzinárodného spoločenstva však Teherán umožnil v uplynulých dňoch návštevu inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na stavenisku ťažkovodného reaktora v stredoiránskom Araku, ktorý by mal byť hotový v roku 2009. Zároveň deklaroval pripravenosť objasniť všetky otvorené otázky okolo programu, ktorý slúži podľa jeho tvrdení výlučne mierovým účelom.
Jadrový program sa riešil aj na iránsko-alžírskom stretnutí
Sporný iránsky jadrový program bol jednou z tém rozhovorov alžírskeho prezidenta Abdala Azíza Buteflika a iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. Cieľom dvojdňovej návštevy iránskej hlavy štátu je tiež získať podporu Alžírska v tejto otázke.
Západ podozrieva Irán, že chce svoj jadrový program využiť na vojenské účely, čo je predmetom sporu. Teherán obvinenia západných krajín odmieta. Okrem toho obaja predstavitelia hovorili aj o možnom karteli na ťažbu plynu, rozšírení ekonomických vzťahov či o palestínskej otázke.
Predmetom rokovaní bola tiež otázka diskutovanej Západnej Sahary, územia bohatého na zemný plyn a minerály, ktoré okupovalo Maroko v roku 1975. Informoval o tom alžírsky rozhlas.
Alžírsko prerušilo vzťahy s Iránom v roku 1993, obviňovalo Teherán z podpory islamistických extrémistov. Vzťahy sa obnovili v roku 2002. Alžírsko v 90. rokoch bojovalo s islamistickými povstalcami, problémy pretrvávajú dodnes.