Priština 6. augusta (TASR) - Kosovskoalbánski lídri na nastávajúcich nových rokovaniach so Srbskom neustúpia od požiadavky na nezávislosť provincie. Dnes to vyhlásil popredný predstaviteľ tímu kosovských vyjednávačov Blerim Shala.
Rozhovory sú označované za posledný pokus západných mocností a Ruska primať obe strany k dohode o budúcnosti Kosova. Región, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu zastavili dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.
Shala uviedol, že kosovskí lídri nebudú rokovať o nezávislosti a hraniciach provincie, stoja však za návrhom emisára OSN na udelenie širokých právomocí srbskej menšine.
"Toto sú tri pozície, ktoré boli stanovené. Nezmenia sa," povedal Shala. Ako dodal, zoznam predložia vyslancom trojky USA, Ruska a EÚ, ktorí budú rokovania viesť a ktorí majú koncom týždňa navštíviť Belehrad a Kosovo.
Srbská vláda minulý týždeň oznámila, že sprostredkovateľom zaslala návrh pravidiel kosovských rokovaní. Krátko predtým sa objavili informácie, že Belehrad je ochotný vzdať sa určitých znakov suverenity v Kosove, ktoré by malo mať možnosť spolupracovať s medzinárodnými finančnými inštitúciami a určité právomoci v medzinárodných vzťahoch.
Termín otvorenia rokovaní ešte nestanovili, západní diplomati však naznačili, že snahy dostať obe strany za rokovací stôl by sa mohli začať v polovici augusta. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun stanovil 10. december ako termín pre predloženie správy o rokovaniach.
Predstavitelia Belehradu vyjadrili ochotu udeliť Kosovu veľmi širokú autonómiu, trvajú však na udržaní provincie v hraniciach Srbska.
Osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari 13 mesiacov sprostredkoval rozhovory medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sa začiatkom roka skončili bez náznaku dohody. Fínsky exprezident následne skonštatoval, že kompromis je nemožný a začiatkom apríla Bezpečnostnej rade OSN predložil svoj návrh, v ktorom nezávislosť Kosova označil za jediné životaschopné riešenie.
Rusko, srbský spojenec, hrozbou veta zabránilo západným krajinám, aby v BR OSN predložili na hlasovanie návrh rezolúcie vypracovanej na základe Ahtisaariho odporúčania, ktorá by viedla k nezávislosti Kosova, spočiatku pod dozorom EÚ.
Kontaktná skupina - USA, Rusko, Británia, Nemecko, Taliansko a Francúzsko - sa následne dohodla na tom, že podnikne nový pokus o dosiahnutie určitého kompromisu a dohodla sa na formáte trojky sprostredkovateľov.