Britské úrady izolovali a skúmajú dve výskumné laboratóriá nachádzajúce sa len niekoľko kilometrov od miesta, kde najnovšie zaznamenali výskyt vysoko nákazlivej slintačky a krívačky.
Zatiaľ nie je potvrdené, či práve tieto prísne strážené objekty boli zdrojom nákazy. Oba sa však nachádzajú v skúmanej zóne s polomerom desať kilometrov od miesta, kde bol ustajnený infikovaný dobytok. Jedno z laboratórií vedie vládny Inštitút pre zdravie zvierat a druhé farmaceutická spoločnosť Merial.
Laboratóriá sa nachádzajú na jednom mieste, manipulujú s rôznymi kmeňmi slintačky a krívačky, vedú výskum vírusu a vyvíjajú vakcíny proti nemu, ako aj proti niektorým iným ochoreniam.
Merial je v celosvetovom meradle jednou z vedúcich firiem venujúcich sa oblasti zdravia zvierat, v roku 2006 zaznamenal obrat 2,2 miliardy dolárov (viac ako 53 miliárd Sk). Vlastní ju americká spoločnosť Merck and Co. Inc. a francúzska Sanofi-Aventis SA.
Pozornosť sa sústreďuje na laboratóriá v Pirbrighte, osem kilometrov od farmy s infikovaným dobytkom, ako na možný zdroj nákazy po tom, čo britské ministerstvo pre potraviny a vidiecke záležitosti (DEFRA) uviedlo, že kmeň objavený v piatok u 60 kusov dobytka "sa v ostatnom čase u zvierat nevyskytoval". Ide o vírusový kmeň, ktorý britskí biológovia izolovali pred takmer 40 rokmi.
Nakazené zvieratá z farmy v Surrey, juhozápadne od Londýna, v sobotu izolovali, utratili a spálili. Utratené bolo v rámci prevencie aj ďalšie, v blízkosti sa nachádzajúce stádo.
"Momentálne existujú náznaky, že ide o vírus podobný vírusu 01 BFS67, izolovaný po vypuknutí slintačky a krívačky vo Veľkej Británii v roku 1967," uvádza sa vo vyhlásení DEFRA.
Laboratória popierajú, že porušili bezpečnostné zásady
Britské štátne laboratórium a súkromná farmaceutická spoločnosť, ktoré sú v podozrení ako možné zdroje šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky, popreli, že by porušili bezpečnostné zásady.
"Inštitút zdravotnej starostlivosti o zvieratá funguje pod prísnymi opatreniami, ktoré zaručujú biologickú bezpečnosť a máme oprávnenie zo strany DEFRA" (Oddelenie pre životné prostredie, výživu a záležitosti vidieka), povedal profesor Martin Shirley z Inštitútu vo vyhlásení. "Navyše pravidelné kontroly neukázali porušenie pravidiel bezpečnosti," dodal profesor. Zároveň pred reportérmi prisľúbil plnú spoluprácu ministerstvu, ktoré sa podieľa na riešení krízového stavu.
Minister životného prostredia, potravinárstva a záležitostí vidieka Hillary Benn v nedeľu povedal pre BBC, že Pirbright je možným zdrojom nákazy, no s určitosťou to nepotvrdil. Kontrolóri sa najskôr zameriavajú na preverenie biologickej bezpečnosti v priestoroch firmy Merial.