Paríž 4. augusta (TASR) - Dohoda o predaji európskych zbraní Líbyi nie je nijako spätá s prepustením zahraničných zdravotníkov, ktorí boli uväznení za infikovanie detí vírusom HIV. Oznámili dnes zdroje z Francúzska a Líbye, vrátane Saífa al-Isláma, syna Muammara Kaddáfího.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy nezohral tento týždeň aktívnu úlohu v dohode o predaji zbraní Líbyi, informoval francúzsky prezidentský palác.
"Komerčné rokovania medzi zbrojárskou firmou MBDA a líbyjskými úradmi už prebiehali dlhšie obdobie. My sme sa ich nepokúšali ani urýchliť, ani sme do nich nezasahovali," povedal pre denník Le Figaro generálny sekretár francúzskeho prezidentského paláca Claude Guéant.
Guéant však povedal, že návšteva prezidenta mohla vytvoriť "vhodnú pôdu" na ukončenie rozhovorov o predaji zbraní.
Zdravotníci boli prepustení minulý mesiac niekoľko hodín pred návštevou francúzskeho prezidenta v Tripolise.
Syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa vyjadril, že zmluva o predaji protitankových rakiet a rádiových systémov Líbyi nebola spojená s prepustením šiestich zdravotníkov.
"Zmluva o predaji zbraní, ktorú Líbya podpísala... nebola výmenou za prepustenie zdravotníkov," uviedol Saíf al-Islám. "Išlo o náhodnú časovú zhodu (týchto udalostí). Prepustenie bolo humanitárnou záležitosťou, ktorá nemôže byť predmetom výmeny," dodal syn líbyjského vodcu.
Predstavitelia Európskeho leteckého a zbrojárskeho koncernu (EADS), ktorého súčasťou je aj MBDA, tiež popreli, že by francúzsky prezident zasahoval do ich dohody s Líbyou.
"Za posledných 18 mesiacov nedošlo k žiadnej priamej intervencii zo strany Elyzejského paláca," povedal pre francúzske rádio Europe 1 riaditeľ marketingu a stratégie firmy EADS Marwan Lahoud.
Vo Francúzsku opoziční socialisti vyzvali na vytvorenie parlamentnej komisie, ktorá by zistila, či predaj súvisí s prepustením sestričiek. "Francúzsky prezident proti tomu nič nemá, tak ako my nemáme čo skrývať," dodal Guéant.
Dohoda bude prvou obchodnou výmenou zbraní medzi západnou krajinou a Líbyou po ukončení embarga na predaj zbraní Líbyi z roku 2004. Dohoda zatiaľ nebola oficiálne podpísaná.
EADS nechcel komentovať hodnotu celej zmluvy, ale zdroj z Líbye uviedol, že ide o celkovú sumu 296 miliónov eur (9,9 miliárd Sk).
Líbya a Francúzsko počas návštevy Sarkozyho tiež podpísali dohodu o spoločnom projekte v oblasti nukleárnej energie.
1 kol jam