Budapešť 4. augusta (TASR) Extrémistická maďarská strana Jobbik zakladá sebaobranné združenie pod názvom Maďarská garda. Podľa tajných služieb vzniká koordinačná, riadiaca, militantná organizácia extrémne pravicového subjektu. Píše o tom dnešné vydanie maďarského ľavicového denníka Népszava, podľa ktorého mladých ľudí v čiernych uniformách gardy so štítom s arpádovskými červenými brvnami chcú vycvičiť aj na vojnové situácie.
"Maďarská garda vzniká v čase, keď Maďari nemajú fyzickú, duševnú, ani duchovnú sebaobranu, keď už náš národ nemá kam cúvať, keď sme zostali odkázaní iba sami na seba," cituje periodikum z internetovej stránky vznikajúcej organizácie.
Cieľom nového spolku je podľa jeho vyjadrenia udržiavanie tradícií, kultúrna a sociálna činnosť, ale aj úlohy od oblasti ochrany proti katastrofám, udržiavania verejného poriadku až po vytvorenie "rámca národnej sebaobrany".
Členom gardy bude môcť byť každý Maďar nad 18 rokov, a to muž i žena, nezávisle na tom, ktorého štátu je občanom.
Strana Jobbik označuje samu seba za konzervatívnu radikálnu národno-kresťanskú politickú formáciu. Jej predseda Gábor Vona, ktorý je zároveň aj predsedom gardy, denníku povedal, že evidujú zatiaľ približne 300 záujemcov.
Prvých 56 nováčikov by malo zložiť sľub 25. augusta na Budínskom hrade a tam prevziať aj zakladajúcu listinu gardy z rúk Lajosa Füra, exministra obrany bývalej vlády premiéra Józsefa Antalla (1990-93). Po tomto akte začnú po celej krajine robiť nábor príslušníkov gardy.
Pri zohľadnení právnych možností nie je vylúčené, že nábor budú robiť aj v susedných krajinách, kde žijú Maďari, povedal Vona. Dodal však, že v tejto súvislosti by neradi vystavili tamojších Maďarov nejakým nepríjemnostiam.
Sociológ András Kovács pre maďarskú tlačovú agentúru MTI vyjadril názor, že združenie, ktoré zaregistroval súd v júni na základe žiadosti desiatich osôb, bude mať mimoriadne nízku podporu. No príklady podobných hnutí známe z dejín sú odstrašujúce, podotkol.
Problémom podľa Kovácsovho názoru môže byť, že aj keď extrémnym pravicovým hnutiam v Maďarsku nestúpa podpora, členovia týchto "subkultúr" sa môžu v takejto garde zjednotiť - a to už môže znamenať riziká. Najväčší problém však je, že polovojenskú organizáciu zriaďuje strana "fungujúca v parlamentných rámcoch".
Ministerstvo vnútra k registrácii spolku uviedlo, že príslušné právne normy z roku 1989 umožňujú vytvoriť akékoľvek združenie. To však nesmie byť svojou činnosťou protiústavné, nesmie vykonať trestný čin, nesmie vyzývať na konanie trestného činu a jeho činnosť nemôže porušovať práva a slobodu iných osôb.
Maďarská strana robotníkov 2006 (Magyar Munkáspárt 2006) v piatok avizovala, že sa obráti na generálnu prokuratúru so žiadosťou o zakázanie združenia, ktoré považuje za neofašistické.