SME

Po 6 rokoch potvrdili výskyt slintačky a krívačky v Británii

Prevládajú obavy, že by sa mohla zopakovať epidémia z roku 2001, ktorá zničila vidiek. Británia robí všetko, čo je v jej silách pre zabránenie šíreniu, uistil Brown po zasadaní vládneho výboru pre krízové situácie.

V Británii potvrdili výskyt vírusovej nákazy slintačky a krívačky, ktorú zaznamenali po šiestich rokoch na farme na juhovýchode Anglicka, povedal v sobotu britský premiér Gordon Brown, ktorý sa pre naliehavosť situácie vrátil predčasne z rodinnej dovolenky. Prevládajú obavy, že by sa mohla zopakovať epidémia z roku 2001, ktorá zničila vidiek. Británia robí všetko, čo je v jej silách pre zabránenie šíreniu, uistil Brown po zasadaní vládneho výboru pre krízové situácie (COBRA).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Browna je hlavnou prioritou vlády zamedziť šíreniu vírusu, druhou prioritou je koordinovaná spolupráca a treťou identifikovanie zdroja nákazy. COBRA bude v sobotu zasadať ešte raz. Premiér zároveň vyjadril pochopenie pre "starosti a obavy", ktoré verejnosť momentálne prežíva a tiež poďakoval "ľuďom na vidieku za spoluprácu".

SkryťVypnúť reklamu

V zhode s európskou legislatívou zaviedli v Británii okamžite zákaz presunu oviec, dobytka a ošípaných, aby zamedzili šíreniu vírusu medzi zvieratami. Šírenie medzi ľuďmi je menej pravdepodobné. Takisto zaviedli sprísnené bezpečnostné opatrenia. V okolí postihnutej farmy, ktorá je medzi Guildfordom a Aldershotom, juhozápadne od Londýna, vytýčili trojkilometrovú ochrannú zónu a 10-kilometrové monitorovacie pásmo.

V súvislosti s potvrdeným výskytom ochorenia EÚ zakáže dovoz britského dobytka, uviedol pre BBC minister úradu vlády a kancelár vojvodstva Lancaster Ed Miliband. Hovorkyňa Európskej komisie Christiane Hohmannová povedala, že Británia dodržiava európsku legislatívu na zabránenie šírenia choroby. V pondelok únia prijme bezpečnostné rozhodnutie, ktoré "potvrdí existujúce opatrenia na obmedzenie pohybu zvierat a prepravu výrobkov" z Británie, dodala Hohmannová.

SkryťVypnúť reklamu

Na možnú hrozbu z Británie reagovali viaceré európske krajiny. Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že preveruje ošípané, ovce a kozy privezené v posledných 10 dňoch z Británie. V pohotovosti sú aj veterinári, ktorí budú chodiť na obhliadky po farmách. Ministerstvo vydalo zákaz akéhokoľvek pohybu dobytka, ošípaných, oviec a kôz. Zákaz sa nevzťahuje na zvieratá určené na jatky. Ministerstvo zároveň vyzvalo farmárov k "najvyššej ostražitosti" pred akýmkoľvek výskytom nákazy.

Holandsko okamžite vydalo preventívny zákaz na prepravu oviec, kôz, kráv a ošípaných. Zákaz sa nevzťahuje na zvieratá určené na jatky. Nórsky minister pre poľnohospodárstvo a výživu Terje Riis-Johansen vyzval, aby sa navrátilci z Británie vyhýbali kontaktu so zvieratami. Španielsko preveruje zvieratá dovozené z Británie. Ministerstvo poľnohospodárstva bezprostredne nevydalo verejné pokyny. Švédsko aj napriek ostražitosti verí, že nie je v ohrození, pretože nedováža párnokopytníky z Británie. Švajčiarsky Federálny veterinársky úrad v Berne nepovažuje za nevyhnutné prijať dodatočné opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Dánsko informovalo, že exituje len veľmi malá pravdepodobnosť rozšírenia nákazy na jeho územie. Napriek tomu úrady varovali obyvateľstvo pred kŕmením dobytka z domáceho odpadu. Zároveň informovali, že ktokoľvek, kto sa v posledných dňoch vrátil z Británie a bol v kontakte s párnokopytníkmi by sa mal podobnému kontaktu v Dánsku vyhýbať.

Japonsko tiež dočasne zakázalo dovoz bravčového mäsa z Británie. Podľa vládnych štatistík za obdobie jedného roka, do marca 2007, Japonsko získalo z Británie päť ton bravčoviny, čo je len časť celkového celosvetového dovozu 737 tisíc ton bravčového mäsa.

V roku 2001 v dôsledku epidémie zlikvidovali v Británii približne 6,5 až 10 miliónov zvierat, čo výrazne poškodilo poľnohospodársky priemysel. Vláda vtedy v dôsledku krízy povolala armádu a preložila termín volieb. Zároveň čelila kritike, ktorá jej vyčítala pomalý postup voči epidémii.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 079
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 673
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 473
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 435
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 104
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 252
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu