Amsterdam 3. augusta (TASR) - Historici umenia vedeli o kresbe Vincenta Van Gogha, ktorá ležala v sklade Van Goghovho múzea v holandskom Amsterdame. Neustále im však vŕtala v hlave otázka, či ide o náčrt k nejakej dokončenej maľbe. A teraz sa v Múzeu výtvarného umenia v Bostone naozaj našiel samotný obraz - ukrytý pod ďalším namaľovaným obrazom, oznámilo dnes Van Goghovho múzeum.
Dielo Divoká vegetácia namaľované v júni 1889, bolo odhalené pri röntgenovaní obrazu Roklina, ktorý Van Gogh namaľoval na to isté plátno o štyri mesiace neskôr, uviedlo múzeum.
"Jeden z našich špecialistov sa pozrel na röntgenovú snímku a všimol si, že pripomína kresbu z amsterdamského múzea," informovala Natalie Bosová, hovorkyňa Van Goghovho múzea v Holandsku.
Múzeum označilo nález za dôležitý pre vedcov a oznámilo, že kresbu vytvorenú hnedým trstinovým perom vystaví na exhibícii, ktorá sa začína budúci týždeň, je venovaná Van Goghovým kresbám a bude trvať do 7. októbra.
Vincent Van Gogh svoje skice či kresby k maľovaným obrazom posielal bratovi Theovi, obchodníkovi s umením v Paríži. Maliar, ktorý počas svojho života predal iba pár obrazov, sa na Thea spoliehal v zabezpečovaní materiálnych potrieb - Theo mu ich posielal, ale ak občas meškali a Vincent nemal peniaze na kúpu nových, namaľoval nové kompozície na staré obrazy.
V čase, keď Van Gogh vytvoril dielo Divoká vegetácia, bol zavretý v ústave pre choromyseľných v juhofrancúzskom Saint-Rémy. Občas mu povolili opustiť múry ústavu a tak vyzbrojený novými potrebami od Thea maľoval okolitú krajinu, vrátane preslávenej série Pšeničné polia.
Novoobjavenú maľbu tvorí široká paleta farieb.
Van Gogh, ktorého kariéra trvala iba desať rokov, sa zastrelil v roku 1890.
Zhodou okolností objav prichádza v čase, keď tím z Van Goghovho múzea prišiel k záveru, že maľba Hlava muža v austrálskej Národnej galérii, pripisovaná holandskému majstrovi vyše 70 rokov, nie je v skutočnosti dielom Van Gogha. Experti našli výrazné štýlové odlišnosti, ktoré naznačujú, že obraz namaľoval jeho vrstovník.
2 jam dem