Spojené štáty zároveň obvinil zo snahy o dominanciu na Blízkom východe. Ahmadínedžád reagoval na oznámenie Washingtonu z tohto týždňa o predaji výzbroje krajinám Perzského zálivu v hodnote najmenej 20 miliárd dolárov a schválení nových desaťročných programov vojenskej pomoci Izraelu a Egyptu.
"Celé americké úsilie smeruje k vytvoreniu rozdielov medzi našimi bratmi v regióne zavedením ich ideí a hegemónie," uvádza sa na oficiálnej internetovej stránke prezidentského úradu. "Američania cítia, že ich vzťahy s regionálnymi (blízkovýchodnými) krajinami sa oslabujú a pod pláštikom dohody o zbraniach chcú vzťahy otepliť," píše sa na stránke. Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a minister obrany Robert Gates navštívili tento týždeň blízkovýchodné spojenecké štáty, aby prediskutovali navrhovaný vojenský balík, považovaný za protiváhu rastúcemu vplyvu Iránu v oblasti.
Iránsky prezident kritizoval aj americkú podporu Izraela a úsilie Washingtonu podporovať arabsko-izraelský mier. "Američania plánujú prezentovať Izrael ako priateľa arabských krajín a iránsky národ, brata a najlepšieho priateľa arabských krajín ako ich nepriateľa." Spojené štáty obviňujú Irán z vývoja jadrových zbraní a podpory šiitských milícií v Iraku, čo Teherán odmieta. Vlády Blízkom východe vedené sunnitmi na sa rovnkao obávajú rastúcej moci šiitského Iránu, ktorý Izrael považuje za svojho hlavného nepriateľa.