Schôdzka, ktorá sa koná po schválení posilnenia mierovej misie v sudánskom regióne Dárfúr, sa bude snažiť definovať spoločnú pozíciu povstalcov na nové kolo mierových vyjednávaní so sudánskou vládou. Podľa hlavného sprostredkovateľa AÚ pre Dárfúr Salima Ahmeda Salima by sa záverečné rokovania o urovnaní mohli konať "v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov."
Po vypuknutí konfliktu v Dárfúre pred štyri a pol rokmi viedla povstanie proti ústrednej vláde v Chartúme jedna skupina. Diplomati v súčasnosti stoja pred úlohou nájsť spoločnú pôdu pre viac ako desať povstaleckých frakcií. "Našim cieľom je nájsť spoločnú pozíciu. Nemôžete viesť vyjednávania s chartúmskou vládou na jednej strane a so siedmimi, ôsmimi alebo deviatimi povstaleckými skupinami na strane druhej," povedal Salim. Jeho partner z OSN Jan Eliasson pre agentúru AFP uviedol, že rozhodujúcim krokom je urýchlene realizovať rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN o rozmiestnení 26 tisíc mierových príslušníkov v Dárfúre v záujme posilnenia politického procesu.
Na rokovania neprišiel vodca Sudánskeho oslobodzovacieho hnutia Abdíl Wahíd Muhammad Núr, ktorý povstalecké hnutie v Dárfúre odštartoval a je členom najväčšieho kmeňa v rozľahlom sudánskom regióne. "Ľutujeme, že Abdíl Wahíd tu nie je. Veríme, že týmto rozhodnutím sa nedištancoval od konečných vyjednávaní, ktoré plánujeme," reagoval Eliasson, ktorý stretnutie v Arushi označil za "vysoko reprezentatívne, pretože sa na ňom zišla najširšia skupina povstalcov."
Dárfúrsku mierovú dohodu podpísala sudánska vláda v nigérijskej Abuji v máji 2006, z povstalcov však na ňu pristúpila len jedna z troch vyjednávajúcich skupín. Násilie sa odvtedy stupňuje. Dohodu podpísal vojenský veliteľ Minni Minawi, ktorý sa odtrhol od Núrovej skupiny. Podľa posledného vývoja sa úsilie nezamieria ani tak na oživenie mierovej dohody z Abuje, ako skôr na nový a komplexný proces.