Bukurešť 3. augusta (TASR) - Najvyššieho predstaviteľa rumunskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Teoctista dnes po dvoch desaťročiach kontroverzného pôsobenia v cirkevnom úrade pochovali s poctou za výstrelu 21 sálv. Na pohrebe v Bukurešti sa zišlo 2000 smútiacich.
Patriarcha sa zapísal do dejín významným symbolickým krokom, keď po 950 rokoch trvajúcom rozkole s Rímom pozval do Rumunska na návštevu pápeža Jána Pavla II.
Teoctist zomrel v pondelok vo veku 92 rokov na infarkt myokardu po operácii prostaty v bukureštskej nemocnici.
Pohreb viedol Bartolomej I., duchovný vodca 200 miliónov pravoslávnych kresťanov po celom svete. Na poslednej rozlúčke sa zúčastnilo približne 150 kňazov z ostatných pravoslávnych krajín, ale aj katolícki a protestantskí klerici.
Teoctista vymenovali za najvyššieho rumunského predstaviteľa pravoslávnej cirkvi v novembri 1986, ale nakrátko odstúpil v roku 1989 po protikomunistických protestoch, keď ho kritizovali za prílišnú zmierlivosť voči bývalému diktátorovi Nicolaeovi Ceaušescovi. Odmietol totiž odsúdiť Ceaušescovo ničenie pravoslávnych chrámov v Bukurešti.
Teoctist v roku 1999 obrátil list dejín, keď pozval pápeža Jána Pavla II. do Rumunska. Išlo o prvú návštevu najvyššieho pontifika v pravoslávnej krajine po rozkole v kresťanstve po veľkej schizme v roku 1054. Schizmu vyvolal spor o autoritu pápeža, ktorý si nárokoval moc nad ostatnými štyrmi najstaršími patriarchátmi na Východe.
Pápež Benedikt XVI. v stredu pripomenul návštevu Jána Pavla II. v Rumunsku a Teoctistovu následnú návštevu Ríma v roku 2002, pričom zdôraznil, že obaja muži "boli plní odhodlania začať novú kapitolu v dejinách našich komunít a prekonať krušnú minulosť, ktorá nás dodnes ťaží".
Tisíce žialiacich ľudí vzdalo patriarchovi tento týždeň úctu, keď jeho telo uložili do otvorenej rakvy a vystavili ju v bukureštskej katedrále.
Medzi smútiacimi bola dnes aj 79-ročná Constanca Georgescová, ktorá strávila 12 rokov v komunistických väzniciach ako politická väzenkyňa a v roku 1958 ju odsúdili na smrť.
"Bol naším duchovným vodcom. Pomohol v núdzi mnohým ľuďom," uviedla a dodala, že v roku 1976 sa Teoctist osobne zasadil za to, aby sa mohla opäť zaradiť do spoločnosti. Väčšina kritiky na Teoctistovu hlavu sa zniesla za jeho spoluprácu s komunizmom.
V decembri 1989 Svätá synoda vydala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila zmierlivý postoj k potláčaniu protikomunistických demonštrácií zo začiatku vzbury. Tá nakoniec viedla k zvrhnutiu a poprave Ceaušesca. Počas povstania bolo zabitých vyše 1000 ľudí.
Patriarcha vtedy odstúpil a utiahol sa do kláštora v horách, ale po niekoľkých týždňoch ho do úradu dosadili opäť. Neskôr sa za chyby v časoch komunizmu ospravedlnil.
Na pohrebe sa zúčastnili politickí lídri krajiny ako prezident Traian Basescu a predstavitelia rumunskej kráľovskej rodiny. Vláda dnes vyhlásila štátny smútok.
"Teoctist vzal na seba bremeno éry, ktorá bola proti cirkvi a viere. Čelil útlaku a teroru, ale vydržal a pracoval múdro pre dobro svojich veriacich," uviedol vo vyhlásení Basescu.
Pravoslávna cirkev vymenovala za dočasného duchovného lídra metropolitu Daniela, ktorý riadi cirkev v Moldavsku. Nového patriarchu zvolia po období 40-dňového smútku.