GHÁZNÍ 3. augusta (SITA/AFP) - Juhokórejskí predstavitelia sa naďalej usilujú o prepustenie 21 kresťanských pracovníkov zadržiavaných Talibanom, no zopakovali, že nemôžu prispieť k splneniu požiadavky extrémistov a prepustiť talibanských bojovníkov väznených v Afganistane. Taliban vyhlásil, že odvtedy, čo minulú stredu zastrelil vedúceho rukojemníkov, 42-ročného pastora, a v pondelok ďalšieho z nich, 29-ročného muža, zatiaľ nezabil žiadnych ďalších rukojemníkov. Extrémisti údajne čakajú na priame rokovania s juhokórejskými predstaviteľmi, ktorí sa podľa nich zaručili, že talibanci by mohli byť prepustení. Prepustenie talibanských väzňov je hlavnou požiadavkou militantov, ktorí skupinu juhokórejských kresťanov, väčšinou žien, uniesli 19. júla, keď autobusom cestovali cez nebezpečnú provinciu Ghazní.
Taliban však v piatok odmietol umožniť afganskému lekárskemu tímu prístup k rukojemníkom a vyhlásil, že prepustí dve zo zadržiavaných žien, ktoré sú vo veľmi zlom stave, ak vláda prepustí dvoch z väznených talibanských povstalcov. Skupina lekárov a sestier sa ponúkla, že sa postará o rukojemníkov, ktorých zdravotný stav sa po takmer dvoch týždňoch v zajatí výrazne zhoršil.
Hovorca juhokórejského prezidenta Oh Joung-čin uviedol, že medzi vládnymi vyjednávačmi a militantmi prebieha priama komunikácia, no jasne sa vyjadril, že Soul jednostranne nereaguje na požiadavky talibancov. Afganská vláda odmieta prepustiť talibanských väzňov z obavy, že tento krok by mohol extrémistov povzbudiť k ďalším únosom.
Miestni afganskí predstavitelia i Taliban uviedli, že sa pripravuje osobné stretnutie militantov a juhokórejskej delegácie, no juhokórejské veľvyslanectvo v Afganistane to nepotvrdilo. Juhokórejská tlačová
agentúra Jonhap však citovala vyhlásenie "dobre informovaných zdrojov," že keďže väčšina rukojemníkov je v zlom stave, rokovanie sa pravdepodobne uskutoční už v piatok. Hovorca Talibanu Jusúf Ahmádí vyhlásil, že stále nie je určené miesto stretnutia. Soul intenzívne lobuje u svojho spojenca, Spojených štátov, aby zasiahli. Osem juhokórejských poslancov vo štvrtok odletelo do Washingtonu, kde žiadajú o pomoc, zatiaľ čo minister zahraničia Južnej Kórey Song Min-Sun a námestník americkej ministerky zahraničných vecí John Negroponte o rukojemníkoch hovorili na schôdzke vo filipínskom hlavnom meste Manila, kde sa vo štvrtok stretli v rámci ázijskej konferencie o bezpečnosti.
Námestník amerického ministerstva zahraničných vecí pre južnú a strednú Áziu Richard Boucher vo štvrtok informoval novinárov, že Spojené štáty nevylučujú použitie vojenskej sily na oslobodenie 21 juhokórejských rukojemníkov. Soul však opakovane ostro odmietol použitie vojenskej sily na oslobodenie zadržiavaných Kórejčanov.
Pred americkým veľvyslanectvom v Soule sa v piatok modlila viac ako dvadsaťčlenná skupina kresťanských duchovných, ktorí vyzývali Spojené štáty, aby akceptovali požiadavku Talibanu a zabezpečili prepustenie Juhokórejčanov. Vo vyhlásení, podpísanom 96 kňazmi, sa uvádza, že "Spojené štáty, ktoré masakrujú civilistov v mene vojny proti terorizmu, musia prevziať zodpovednosť za súčasnú situáciu."