Praha/Trokavec 3. augusta (TASR) - Skupina starostov českých obcí z okolia Vojenského výcvikového priestoru (VVP) Jince, kde má v budúcnosti stáť americký protiraketový radar, dnes ostro kritizovala vládne informovanie o tejto vojenskej stavbe.
Podľa starostov, ktorí sa chcú so žiadosťou o podporu obrátiť na ďalších 700 najvyšších predstaviteľov obcí, vláda a jej splnomocnenec pre radar Tomáš Klvaňa neinformujú o rizikách stavby pravdivo. Starostovia preto dokonca vyzvali premiéra Mirka Topolánka, aby odstúpil.
Medzi ďalšími požiadavkami nespokojných starostov je zverejnenie, koľko finančných prostriedkov vláda uvoľnila na propagovanie americkej radarovej základne, a aká je výška vládneho kontraktu s Klvaňom. Starostovia by chceli, aby rovnaký objem peňazí vláda dala na informačnú kampaň aj odporcom radaru.
S kritikou, ktorá prichádza od starostov obcí v okolí VVP Jince, kategoricky nesúhlasí vládny splnomocnenec Klvaňa.
Tvrdí, že informácií je dostatok, že radar je neškodný pre životné prostredie aj pre ľudí v okolí. Podľa splnomocnenca je chyba na strane starostov, ktorí si nechcú informácie vypočuť a fakty triezvo posúdiť.
"Stále si hovoria svoje a nepočúvajú. Tie informácie sú k dispozícii," zdôraznil Klvaňa.
Pred časom starostov dedín Trokavec a Míšov, ktoré ležia k miestu budúcej základne najbližšie, znepokojilo, že vláda nedodržala svoj sľub, že radar nebude stáť bližšie než štyri kilometre od najbližšej dediny. V skutočnosti sú osady od zvolenej lokality vzdialené v jednom prípade necelé dva kilometre a v druhom 2200 metrov.
Poslednou kvapkou, po ktorej starostovia v okolí VVP Jince vyrazili do "protiútoku", boli slová budúceho námestníka generálneho tajomníka NATO, exministra obrany ČR Jiřího Šedivého, že radar nebude nikdy pod plnou kontrolou Severoatlantickej aliancie, pretože USA to nedopustia.
Šedivý svoje slová, ktoré povedal v rozhovore pre Český rozhlas, v dnešnom vydaní denníka Právo korigoval s tým, že išlo o zjednodušený a predčasný výrok, a navyše o jeho osobný názor. Teraz Šedivý zdôrazňuje, že v prípade radaru v Česku i protirakiet v Poľsku sa bude NATO usilovať o to, aby o ich použití spolurozhodovalo.
"My stále nevieme, ako bude to rozhodovanie vyzerať. Ja si myslím, že je to stále otvorené," poznamenal Šedivý.