Ako Gates povedal na palube lietadla počas návratu zo štvordňového blízkovýchodného turné, je väčším optimistom, pokiaľ ide o nastolenie bezpečnosti v Iraku, než pokiaľ ide o schvaľovanie potrebnej legislatívy v názorovo rozdelenej irackej vláde.
"V niektorých aspektoch sme zrejme podcenili hĺbku nedôvery a neuvedomili sme si, aké zložité bude pre týchto ľudí zjednotiť sa v otázkach legislatívy," uviedol.
Gatesovo vyjadrenie nasleduje deň po tom, ako z vlády odišli šiesti zástupcovia sunnitského Frontu irackej zhody na protest proti neochote premiéra Núrího al-Malíkího reagovať na ich požiadavky. V 40-člennom kabinete tak zostávajú už len dvaja sunnitskí predstavitelia. Malíkí sa snaží presvedčiť šiestich odchádzajúcich ministrov, aby zvážili svoje rozhodnutie.
Na druhej strane Gates vyjadril optimizmus ohľadne bezpečnostnej situácie v Iraku. V provincii Anbár došlo v poslednom čase k útlmu násilia - americkí velitelia to pripisujú úspechu v spolupráci s miestnymi kmeňovými lídrami, ktorí sú už znechutení neustálymi násilnosťami vyvolávanými radikálnymi skupinami a obracajú sa chrbtom al-Káide.
Armáda sa teraz snaží uplatňovať takúto taktiku aj v iných častiach krajiny.