Kodaň/Ottawa 2. augusta (TASR) - Za "bezvýznamný mediálny gag" označila dnes dánska vláda akciu ruských miniponoriek v blízkosti severného pólu, spojenú s deklarovaním nárokov Moskvy na arktické územie.
Dve ruské miniponorky dosiahli v stredu v oblasti severného pólu dno Severného ľadového oceánu a umiestnili tam štátnu vlajku. Symbolicky tak deklarovali nároky Moskvy na arktické územie, bohaté na nerastné suroviny, vrátane ropy a plynu.
"Kodaň sa na okázalú akciu ruských ponoriek, ktorá z hľadiska medzinárodného práva nemá žiaden význam, díva s potrebnou dávkou humoru a pokoja. Dánsko má tiež záujem o hospodárske zóny vo vodách okolo severného pólu a pokúsi sa svoje nároky presadiť normálnou cestou," povedal hovorca dánskeho ministerstva zahraničných vecí.
Podľa šéfa kanadskej diplomacie Petera MacKaya by sa okázalá akcia Moskvy v oblasti Severného pólu hodila skôr do 15. storočia ako do súčasného sveta. "Dnes už nie je možné vztyčovať vlajky v rôznych kútoch sveta a prisvojovať si tak nové územia bez ohľadu na platné medzinárodné práva", povedal minister zahraničných vecí Kanady.
Podľa medzinárodného práva päť štátov s územím za severným polárnym kruhom - Kanada, Nórsko, Rusko, USA a Dánsko - má ekonomickú zónu dlhú 320 kilometrov na sever od svojho pobrežia. Rusko si však nárokuje väčší podiel až po severný pól. Argumentuje tým, že Sibír a arktické dno sú spojené rovnakým pevninským šelfom. Ostatné krajiny, vrátane USA, si územie takisto nárokujú a pripravujú misiu podobnú ruskej. V spore má po posúdení príslušných dôkazov rozhodnúť OSN.
Sovietske a americké jadrové ponorky v minulosti často prechádzali pod severným pólom, ani jedna však dosiaľ nedosiahla dno v tejto oblasti. Z dvoch ruských miniponoriek, ktorým sa to v stredu podarilo, sa jedna dnes už v dobrom stave vrátila na morský povrch po tom, ako pod vodou strávila osem hodín a 40 minút. Druhá miniponorka by sa na hladinu Severného ľadového oceánu mala vynoriť v najbližších hodinách.