ANKARA 1. augusta (SITA/AFP) - Turecko podalo sťažnosť na Rakúsko na pôde Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a urobí tak aj v rámci OSN po tom, čo Viedeň umožnila hľadanému lídrovi tureckých Kurdov vycestovať do Iraku a nevydala ho do Ankary. V stredu o tom informovali tureckí predstavitelia. "Od Rakúska sme nedostali uspokojivé vysvetlenie incidentu," povedal novinárom hovorca tureckého ministerstva zahraničia Levent Bilman. "Podali sme sťažnosť pred Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe... Čoskoro podáme sťažnosť aj v rámci OSN," informoval minister. Na otázku, či môže Turecko oslabiť diplomatické a hospodárske vzťahy s Rakúskom, Bilman povedal: "Stále to hodnotíme."
Muž, pre ktorého celý spor vznikol, je Riza Altun, zakladajúci člen a hlavný finančný špecialista separatistickej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, Európska únia a USA považujú za teroristickú organizáciu. Altun, ktorého hľadá Interpol, sa po úteku z Francúzska v júli objavil v Rakúsku. Vo Francúzsku ho obvinili z teroristických aktivít a dostal zákaz opustiť parížsky región. Ankara tvrdí, že rakúske úrady vedeli o tom, že Altun mal falošný preukaz totožnosti a podieľal sa na nelegálnych aktivitách a aj napriek tomu ho nechali nastúpiť do lietadla smerujúceho do Iraku, kde má PKK bezpečný prístav.
Turecký minister zahraničia Abdullah Gül označil postoj Viedne za "veľmi veľkú chybu", ktorá "poškodí základy medzinárodného boja proti terorizmu". Ankara stále čaká na odpoveď z Bagdadu na jej žiadosť o vydanie Altuna, informoval Bilman. Turecko dlhodobo obviňuje európske krajiny z toho, že tolerujú aktivity PKK a nie sú schopné zakázať organizácie spríbuznené s rebelmi. Ankara tvrdí, že PKK získava väčšinu financií z obchodu s drogami, obchodovania s ľuďmi, vydierania a prania špinavých peňazí na európskej pôde, kde má rozhodené svoje siete.