Londýn 31. júla (TASR) - Gordona Browna často kritici považujú za trochu spomaleného a odmeraného, takže aj americký prezident George W. Bush nadobudol dojem, že si z nového britského premiéra môže tak trochu uťahovať pre jeho reputáciu "tvrdohlavého Škóta" počas ich spoločnej tlačovej konferencie.
Usudzujúc však na základe Brownovej rastúcej popularity sa jeho rezervovanosť ukazuje ako jedna z najcennejších charakterových čŕt, napísala dnes agentúra AP. Vyhol sa vďaka tomu označeniu "Bushov pudlík", ako často volali bývalého Gordonovho predchodcu Tonyho Blaira počas jeho desaťročného pôsobenia vo funkcii britského premiéra.
Po pondelkovej tlačovej konferencii s Bushom - Brownovom prvom predstavení sa vo svojej funkcii na svetovej politickej scéne, britské médiá ocenili premiérob flegmatický, no pevný postoj v porovnaní s Bushovou trochu chaotickou neformálnosťou.
Mnohých zaujímalo, akým spôsobom upätý Brown nadviaže kontakty s lídrami zo zámoria, ktorí boli zvyknutí na Blairov široký úsmev, ležérne oblečenie a chlapčenského ducha.
Bush oproti tomu pôsobil na pondelkovej tlačovej konferencii v Camp Davide v americkom štáte Maryland trochu utiahnuto, akoby zatienený prítomnosťou britského politika.
"Premiér dal jasne najavo, že nie je žiaden pudlík," hlásal titulok článku konzervatívnych novín The Daily Telegraph.
"Aj keď sa Bush pokúšal správať priateľsky, mal ovisnuté plecia," uviedla Judi Jamesová, odborníčka na reč tela. Brown bol podľa nej spočiatku zarazený Bushovým žoviálnym štýlom, keď prezident USA trochu vyvádzal počas spoločnej jazdy v golfovom vozíku.
"Britský premiér v tom momente nasadil kŕčovitý úsmev niekoho, kto musí tráviť popoludnie s rozdivočeným batoľaťom," napísali ľavicovo orientované noviny Guardian. Brown takisto Busha neoslovoval krstným mrnom a nereagoval na Bushove príliš osobné poznámky.
Guardian ďalej uviedol, že Brownova odmeranosť nebola iba otázkou jeho osobného postoja, ale i taktikou zameranou na dosiahnutie nezávislej pozície britskej vlády.
Premiér samozrejme zdôrazňoval pokračovanie blízkych vzťahov s Washingtonom, ktorý považuje Británia stále za svojho najdôležitejšieho partnera.
"Atmosféra stretnutia jasne naznačila, že Británia sa rozhodla vymaniť z pozície Bushovho pudla a zaujať nezávislý postoj voči republikánom, ktorým ostáva do konca volebného obdobia už iba 18 mesiacov," píše Guardian.
Brownov pevný postoj prekvapil niektorých pozorovateľov, ktorí ho považovali iba za dočasnú figúrku britskej politickej scény do budúcich volieb.