Šarm aš-Šajch 31. júla (TASR) - Ministri zahraničných vecí a obrany USA Condoleezza Riceová a Robert Gates dnes spoločne v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch presviedčali arabské krajiny, aby urobili viac pre stabilizáciu Iraku a proti vzostupu vplyvu Iránu.
Riceová a Gates pricestovali do egyptských prímorských kúpeľov na brehu Červeného mora spoločne s prísľubmi desiatok miliárd dolárov vojenskej pomoci pre arabských spojencov USA, ktoré by im podľa nich mali pomôcť v odpore voči al-Káide, Hizballáhu, Sýrii a Iránu.
Obaja ministri, ktorí tiež navštívia Saudskú Arábiu, vyzvali arabské krajiny, aby urobili viac pre podporu zmierenia medzi súperiacimi skupinami v Iraku. "Všetky strany musia teraz naozaj podporiť úsilie o národné zmierenie," vyhlásila Riceová na tlačovej konferencii s egyptským šéfom diplomacie Ahmadom Abúlom Gheitom. "To znamená zintenzívniť snaženie tých, ktorí majú vplyv (v Iraku)," dodala.
Vojenská pomoc pre arabské krajiny
Ešte pred odchodom na Blízky východ Riceová zverejnila, že Egypt dostane od USA v najbližších desiatich rokoch vojenskú pomoc vo výške 13 miliárd dolárov. Izraelu Washington ponúkol zvýšenie pomoci o asi 25 percent - na 30 miliárd dolárov počas desiatich rokov. Saudská Arábia a ďalšie krajiny Perzského zálivu dostanú podľa zdrojov z ministerstva obrany najmenej 20 miliárd dolárov, avšak konkrétne sumy ešte neboli dohodnuté.
Riceová odmietla, že by Američania peniaze ponúkli výmenou za pomoc arabských krajín v Iraku. "Toto nie je záležitosť niečo za niečo. Spolupracujeme s týmito krajinami v boji s extrémizmom. Všetci máme rovnaký záujem na stabilite Iraku, ktorý by sa dokázal sám brániť a bol jednotný."
Irán kritizoval americkú pomoc arabským spojencom Washingtonu ako pokus o destabilizáciu regiónu. "Ak je v regióne destabilizácia, môže za ňu iránsky režim," uviedla Riceová.
Egyptský minister zahraničných vecí reagoval na vyjadrenie Iránu s počudovaním. Egypt dostáva americkú vojenskú pomoc už vyše 25 rokov a v zálive je potrebná stabilita, zdôraznil.
Signál pre dlhoročných spojencov
Spoločná návšteva amerických ministrov má byť podľa vlády signálom dlhoročným spojencom USA, že Washington naďalej venuje pozornosť Blízkemu východu, napriek problémom, ktoré má v Iraku a rastu vplyvu Iránu.
Riceová na stretnutí s kolegami z Rady pre spoluprácu v Zálive, šéfmi diplomacií Egypta a Jordánska, prediskutovala americké plány na konferenciu, ktorá by oživila arabsko-izraelské nádeje na mier.
"Chceme, aby to bolo dobre pripravené stretnutie, ktoré skutočne prinesie pokrok vedúci k riešeniu vo forme dvoch štátov... O tejto konferencii by ste nemali zmýšľať v štýle, že je to Made in America," dodala.
V spoločnom vyhlásení ministri "privítali záväzok vyjadrený prezidentom USA Georgeom W. Bushom" 16. júla, keď navrhol zvolanie konferencie. Ďalšie podrobnosti však nie sú známe.
Arabskí ministri pricestovali do egyptského letoviska z pondelňajšieho stretnutia Ligy arabských štátov v Káhire, na ktorom vyjadrili stretnutiu podporu. Výhrady mala Sýria, podľa ktorej nový americký návrh zrádza palestínsku ideu.