Ankara začala v utorok v noci po mesiacoch mimoriadne suchého počasia, ktoré vyčerpalo zásoby vody, čerpať posledné zásoby pitnej vody. Od utorňajšej polnoci rozdelil miestny plán štvormiliónové mesto na dve časti a každá sekcia bude striedavo čeliť 48-hodinovým odstávkam vody. Starosta Ankary Melih Gökçek v rozhovore pre miestnu televíziu povedal, že systém prideľovania vody potrvá minimálne päť mesiacov, ale vďaka silným jesenným dažďom sa môže skončiť aj skôr.
Podľa Gökçeka teploty v meste dosahovali 40 stupňov Celzia, čo je prekračuje dlhodobý priemer a mestu zostalo v priehradách a rezervách iba 170 miliónov metrov kubických vody, čo predstavuje iba pol percenta z ich celkovej kapacity. Prideľovanie prebieha prostredníctvom plastických vodných kontajneroch pre rodinné domy a byty a vodných cisterien pre budovy, informovali média.
Mesto začalo s budovaním 375-kilometrového potrubia, ktoré bude do východnej časti mesta privádzať vodu z najdlhšej rieky v krajine Kizilirmak. Potrubie po dokončení dopraví do Ankary denne 750 000 kubických metrov vody.
Ankara má tradične studené zimy s veľkým množstvom snehových zrážok, po ktorých nasledujú horúce a suché letá. Tento rok však bola mimoriadne suchá zima a jar. Suchá zasiahli aj iné časti krajiny, vrátane miest Istanbul a IzmirNedostatočný stav vodných zdrojov pociťuje aj 12-miliónový Istanbul.
Navyše pretrvávajúce sucho v krajine paralyzuje sčasti vodné elektrárne uprostred leta, keď sa spotreba kvôli využívaniu klimatizačných zariadení zvyšuje o až 30 percent.
Nie je preto prekvapením, že v troch tureckých provinciách, vrátane turistického regiónu Antalya dôjde zrejme k dočasnému obmedzovaniu spotreby elektrickej energie. Väčšina hotelových hostí by to však nemala pocítiť, keďže tie väčšie zariadenia cestovného ruchu disponujú v regióne vlastnými generátormi na dieselový pohon.
Pre väčšinu miestnych obyvateľov je to však iba slabá útecha, pretože hrozia výpadky v zásobovaní elektrickou energiou na celom území krajiny.
Hlavnou príčinou problémov, s ktorými počas leta 2007 zápasí Turecko, je nezmyselné plytvanie drahocennou vodou, ktorá uniká zo starých potrubí a ktorej množstvá "prehĺtajú" zastarané toalety.
Jedným z možných riešení, ktoré sa ponúka, je privatizácia zásobovania vodou, ktoré má doteraz v rukách v plnej miere turecký štát. Už v krátkom čase sa ráta s pilotnými projektmi v tejto oblasti.