V okolí Čepelare, kde naďalej platí stav núdze, sa usilujú hasiči o likvidáciu požiaru na území o rozlohe 650 hektárov aj s nasadením vrtuľníkov. To je v tejto ťažko dostupnej oblasti takmer nevyhnutnosťou.
Na boji s plameňmi, ktoré zasiahli medzičasom územie o celkovej rozlohe viac ako 23.000 hektárov a ktoré má podľa názoru znalcov pomerov na svedomí sčasti nezodpovednosť občanov a sčasti aj podpaľačstvo, sa spolupodieľajú popri požiarnikoch aj príslušníci ozbrojených síl a dobrovoľníci.
V Bulharsku, ktoré vo štvrtok 26. júla požiadalo Európsku úniu, Severoatlantickú alianciu i Ruskú federáciu o pomoc pri likvidácii pretrvávajúcich lesných požiarov, sa na likvidácii lesných požiarov podieľa aj veľkokapacitné hasiace lietadlo z Ruskej federácie.
Na území Bulharska však medzičasom ako v ďalšej krajine regiónu registrujú v súvislosti s pretrvávajúcim nedostatkom zrážok a extrémne vysokými teplotami aj problémy so zásobovaním vodou.
Ako dnes v Sofii informovalo tamojšie ministerstvo regionálneho rozvoja, zásobovanie vodou museli obmedziť v asi 600 menších obciach krajiny. Šesť regiónov balkánskej krajiny, vrátane čiernomorského prístavu Burgas a jeho okolia, je osobitne postihnutých nedostatočným stavom vodných zdrojov.
Aj keď teploty v Bulharsku poklesli medzičasom zo 40 na okolo 30 stupňov Celzia, meteorológovia predpovedajú až na stredu po prvý raz po niekoľkých týždňoch aj búrky sprevádzané zrážkami.
Už v pondelok prišla z Bulharska správa o vyhlásení stavu núdze v regióne Kavarna na severovýchode krajiny, kde sucho zničilo značnú časť úrody, spôsobilo prerušenie dodávok pitnej vody v 29 obciach a v 102 obciach viedlo k obmedzeniam v spotrebe vody.
Ceny za čerstvú zeleninu, osobitne paradajky a uhorky, v tradičnej pestovateľskej krajine stúpli na bulharskom trhu v dôsledku meteorologickou situáciou negatívne ovplyvnenej úrody.