Ženeva 31. júla (TASR) - Sexuálne zverstvá v nestabilnej provincii Južné Kivu v Konžskej demokratickej republike siahajú až za hranice znásilnení a zahŕňajú sexuálne otroctvo, nútený incest a kanibalizmus, informovala v pondelok odborníčka OSN na ľudské práva Yakin Erturková.
Situáciu v Južnom Kivu označila za najhoršiu, akú kedy zažila za posledné štyri roky svojho pôsobenia vo funkcii špeciálnej vyšetrovateľky násilia páchaného na ženách.
Väčšinu najhorších znásilnení spáchali skupiny vzbúrencov, z ktorých mnohí opustili Konžskú demokratickú republiku po tom, čo sa zúčastnili rwandskej genocídy v 90. rokoch minulého storočia, oznámila Erturková, ktorá minulý týždeň dokončila 11-dňovú misiu v africkej krajine.
"Zverstvá páchané ozbrojenými skupinami sú nepredstaviteľne brutálne a horšie ako znásilnenia. Ženy sú surovo znásilňované celým gangom pred očami svojich blízkych a celej komunity. V mnohých prípadoch sú mužskí príbuzní pod hrozbou zastrelenia prinútení znásilniť svoje vlastné dcéry, matky alebo sestry," uviedla vo svojej správe Erturková.
Ženy sú často po znásilnení zastrelené alebo dobodané v oblasti pohlavných orgánov. Obete, ktoré prežili mesiace otroctva, mi prezradili, že trýznitelia ich nútili jesť výkaly alebo ľudské mäso z vlastných zavraždených príbuzných, uvádza sa ďalej v správe.
Podľa Erturkovej je situácia v provincii alarmujúca a vyžaduje si okamžitý zásah. V oblasti evidovali za tento rok doposiaľ 4500 prípadov sexuálneho násilia. Skutočný stav je však možno oveľa horší.
"Prevažná väčšina obetí totiž žije v neprístupných oblastiach a násilie buď neprežili alebo sa ho boja ohlásiť," oznámila odborníčka.
Nemocnica Panzi, špecializovaná inštitúcia v Bukavu neďaleko rwandských hraníc, každoročne hospitalizuje približne 3500 žien s poranenými pohlavnými orgánmi v dôsledku tohto beštiálneho zaobchádzania.
Erturková popísala prípad desaťročného dievčaťa, ktoré sa muselo podrobiť okamžitej náročnej operácii, pretože mu vrazili do genitálií tyč a spôsobili jej tak rozsiahle poranenia. Odborníčka naliehavo vyzvala konžskú vládu a medzinárodnú komunitu na zakročenie proti týmto krutostiam.
Východná časť Konga, bohatá na minerály, sa považuje za jeden z najnepokojnejších regiónov. V celej oblasti sa nachádza približne 18.000 príslušníkov mierových jednotiek OSN, čo predstavuje najrozsiahlejšiu operáciu Spojených národov.
Sexuálne násilie po celej krajine je "nespútané a páchajú ho vzbúrenecké skupiny, ozbrojené sily i miestna polícia. Násilie na ženách sa zdá byť celou spoločnosťou akceptované a považované za relatívne normálne," píše Erturková vo svojej správe.
Kým prevažnú väčšinu najhorších zverstiev páchajú povstalci, takmer 20 percent prípadov má na svedomí konžská polícia.
Jednotliví vojaci a policajní príslušníci tieto činy páchajú takisto. Považujú sa za nadradené osoby, ktoré zákon nemôže potrestať. Ide o vojnové zločiny a v niektorých prípadoch aj o zločiny proti ľudskosti.
Šokovaná Erturková zistila, že medzi klasický postup polície a armády mnohokrát patrí drancovanie, mučenie a masové znásilňovanie. Odvolávala sa tak na incident, ku ktorému došlo vlani v decembri, keď 70 policajtov ako pomstu za podpálenie policajnej stanice v Karawe umučilo civilistov a znásilnilo minimálne 40 žien, vrátane 11-ročného dievčaťa.
Žiadneho policajta neobvinili, ani nezatkli v súvislosti s ich beštiálnym činom, dodala expertka so slovami, že podobné skutky sa odohrali aj v severozápadnej časti krajiny.
Erturková oznámila, že o svojich zisteniach bude v septembri informovať Radu OSN pre ľudské práva.