Bejrút 29. júla (TASR) - Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner dnes na ambasáde v Bejrúte zorganizoval obed, na ktorom za zúčastnili lídri súperiacich libanonských táborov. Minister stretnutie označil za "úspech" a za povzbudivé znamenie.
Stretnutie sa konalo deň po tom, čo Kouchner varoval, že Libanon môže čeliť novej občianskej vojne, ak sa znepriateleným politickým lídrom nepodarí vyriešiť krízu, ktorá ohrozuje integritu krajiny.
Francúzsko, bývalá koloniálna mocnosť, vyzýva na dialóg medzi Západom podporovanou vládou Fuáda Siniuru a opozíciou vedenou radikálnym islamským hnutím Hizballáh, ktoré vedú ostrý mocenský boj. Návšteve Kouchnera predchádzala konferencia, ktorú v polovici júla usporiadali vo Francúzsku s cieľom obnoviť dialóg medzi 14 znepriatelenými kresťanskými a moslimskými frakciami. Šéf francúzskej diplomacie v tom čase povedal, že konferencia "prelomila ľady", neviedla však k zlomu v osem mesiacov trvajúcej patovej situácii, v ktorej sa ocitli libanonská vláda a opozícia.
Kouchner strávil víkend stretnutiami s libanonskými lídrami z oboch táborov. Svoje úsilie zavŕšil obedom na ambasáde za účasti politikov, ktoré neboli mesiace vo vzájomnom kontakte.
Väčšina libanonských lídrov sa na akcii zúčastnila osobne, premiér Siniura, líder Hizballáhu Šajch Hassan Nasralláh a predseda parlamentu Nabih Berri však vyslali len zástupcov.
Kouchner povedal, že rozhovory boli "náročné", ale povzbudivé - napriek tomu, že prelom sa nepodarilo dosiahnuť.
Libanonskí lídri "spolu hovorili ... a tentoraz spolu hovorili v Bejrúte. To je pokrok," uviedol Kouchner. Ako dodal, urobil všetko, čo nateraz urobiť mohol, do Libanonu sa však vráti "v najbližších dňoch".
"Nie sme naivní. Vieme, že o osude Libanonu sa vo veľkej miere rozhoduje v susedných krajinách, konkrétne v Sýrii a Iráne," povedal Kouchner. Zároveň vyslovil presvedčenie, že ak sa libanonskí lídri rozhodnú prekonať svoje spory, potom "všetky vonkajšie vplyvy nebudú stačiť na to, aby bránili nezávislému a demokratickému Libanonu v napredovaní".
Opozícia od 1. decembra 2006 protestnými akciami v centre Bejrútu pred kanceláriou premiéra snaží prinútiť Fuáda Siniuru k tomu, aby rezignoval, alebo vytvoril vládu národnej jednoty, v ktorej by mala opozícia právo veta. Siniura, podporovaný protisýrskou väčšinou v parlamente a Spojenými štátmi, požiadavku opozície odmietol.
Politická kríza je v Libanone najhoršia od skončenia občianskej vojny z rokov 1975-90 a v ostatných mesiacoch eskalovala po pouličných stretov medzi stúpencami pro- a protivládnych frakcií, ktoré si vyžiadali 11 mŕtvych.
Hlavným bodom sporu je otázka, či má byť prioritou vytvorenie vlády národnej jednoty - ako žiada opozícia, alebo voľba nového prezidenta - čo si želajú provládne skupiny.
Patová situácia môže viesť k mocenskému vákuu alebo dokonca vytvoreniu dvoch vlád, ak parlament nezvolí nového prezidenta pred tým, ako 25. novembra z postu odstúpi Emile Lahúd. Irán a Sýria podporujú opozíciu, Saudská Arábia, Egypt, Jordánsko a Západ Siniurovu vládu.
Kouchner z Bejrútu odcestoval do Egypta, kde má ešte v priebehu dňa na programe rozhovory s ministrami zahraničných vecí Egypta a Saudskej Arábie, ako aj stretnutie s generálnym tajomníkom Ligy arabských štátov (LAŠ) Amrom Músom. Pred odletom sa na bejrútskom letisku stretol so šéfom španielskej diplomacie Miguelom Ángelom Moratinosom, ktorý do Libanonu pricestoval.