Rím 11. apríla (TASR) - Poprední talianski politici dnes v súvislosti s dvoma utorňajšími výbuchmi v Ríme a v Turíne varovali obyvateľov svojej krajiny, aby sa pripravili na ďalšie možné bombové útoky, ktoré by mohli byť predohrou blížiacich sa májových parlamentných volieb v Taliansku. Obe explózie vzbudili len necelý mesiac pred voľbami obavy o možné oživenie politicky motivovaného násilia.
"Taliansko je tak ako všetky ostatné západné krajiny vystavené vysokému riziku terorizmu," vyhlásil taliansky minister vnútra Enzo Bianco a dodal, že každé predvolebné obdobie je vždy zložité.
Predseda dolnej komory talianskeho parlamentu Luciano Violante uviedol, že utorkové bombové výbuchy sú pokusom o ovplyvnenie predvolebných prieskumov verejnej mienky a snahou destabilizovať predvolebnú kampaň. Aj bývalý sedemnásobný taliansky premiér Giulio Andreotti vyjadril obavy nad bombovými útokmi a dodal, že situácia je znepokojujúca, pretože predvolebné obdobie je veľmi delikátnym obdobím. "Robím si starosti o nadchádzajúci júlový summit G8 v Janove," uviedol na margo utorkových incidentov šéf Ľavicových demokratov a kandidát na post rímskeho starostu Walter Veltroni. Vatikánsky denník LďOsservatore Romano označil výbuchy za alarmujúce.
Talianska polícia prešetruje 36-stránkový dokument zaslaný prostredníctvom e-mailu skupinou nazývajúcou sa Revolučno-proletárska iniciatíva dvom talianskym denníkom - rímskej La Repubblice a turínskej La Stampe. Dnes sa jej zároveň podarilo nájsť úlomky z mobilného telefónu, ktorý slúžil v prípade Ríma ako detonátor bomby. Silná trojkilogramová bombová nálož explodovala v utorok skorých ranných hodinách v centre Ríma na Via Brunetti, pred sídlom prázdneho štvorposchodového Inštitútu pre medzinárodné vzťahy, spoločnosti pre rozvoj taliansko-amerických vzťahov a šachového krúžku. Výbuch spôsobil len materiálne škody. Talianska polícia však neskôr objavila nastražené výbušné zariadenie pred bývalými kanceláriami automobilového výrobcu Fiat v Turíne, kde nebol tiež nikto zranený.
V zaslanom e-maili sa okrem iného uvádza, že oba inštitúty sa stali terčami útokov kvôli ich "imperialistickým buržoáznym postojom k euro-atlantickému kurzu." Skupina sa nepostavila negatívne ani ku globalizácii, či federalizmu a dokonca neoznačila za svojho nepriateľa ani Európsku úniu, či centropravicové strany, ale obvinila vládnucu koalíciu ľavého stredu z prílišnej umiernenosti.