Damask 29. júla (TASR) - Pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa dnes začala v sýrskom Damasku dvojdňová konferencia zameraná na poskytovanie zdravotníckej starostlivosti viac ako dvom miliónom Iračanov, ktorí opustili krajinu v dôsledku politickej krízy.
Na konferencii sa zúčastňujú medzinárodné organizácie z Egypta, Jordánska, Sýrie a Iraku, ktoré prediskutujú otázky fungovania zdravotníckeho systému pre stúpajúci počet irackých utečencov.
Cieľom konferencie je podľa Husajna Džezajrího, riaditeľa WHO pre východné Stredomorie, "nájsť najvhodnejšie riešenie, ako môžeme pomáhať zdravotníctvu v krajinách, ktoré sú pod veľkým tlakom."
Námestník sýrskeho ministra zahraničných vecí vyhlásil, že krajina čelí obrovskému preťaženiu zdravotníctva v dôsledku prílivu viac ako 1,5 milióna irackých utečencov a požiadal o pomoc Spojené štáty i medzinárodné spoločenstvo.
Približne 750.000 Iračanov utieklo do Jordánska a približne 200.000 vyhľadalo útočisko v Egypte a Libanone. Z Iraku ich vyhnala krízová situácia v krajine po spojeneckej invázii v roku 2003, keď Spojené štáty zvrhli vtedajšieho irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Sýrsky minister zdravotníctva Mahír al-Husamí takisto požiadal o medzinárodnú pomoc. Výdavky na zdravotnícku starostlivosť pre irackých utečencov vyčíslil na 60 miliónov dolárov.
Príliv Iračanov stále pokračuje, pričom systémy zdravotníckej starostlivosti susedných krajín sú čoraz viac preťažené. Každý mesiac ich pribudne do okolitých krajín približne 60.000.
OSN vyčlenila na zdravotnícku starostlivosť pre irackých utečencov z rozpočtu na rok 2008 približne 40 miliónov dolárov.
Medzi účastníkmi konferencie sa nachádzajú aj zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža a množstvo ďalších podporných organizácií.