Viedeň 28. júla (TASR) - Vojaci z krajín, ktorých armády sú podozrivé z účasti na mučení alebo inom zneužívaní civilistov, by nemali byť zaradení do mierových jednotiek OSN. Uviedol to zvláštny spravodajca OSN pre otázky mučenia Manfred Nowak pre najnovšie číslo rakúskeho časopisu Profil.
Podľa Nowaka sú štandardy Spojených národov pre výber mierových jednotiek príliš nízke. Navrhuje tiež opätovné zváženie vytvorenia vlastnej stálej profesionálnej armády OSN.
"Kritériá nie sú veľmi vysoké, OSN musí stanoviť prísnejšie štandardy pre nábor vojakov," povedal pre pondelňajšie vydanie Profilu, ktorý časti z rozhovoru zverejnil už dnes.
Obavy o kvalitu, výcvik a etiku vojakov rastú so zapájaním sa rozvojových krajín so spornou úrovňou dodržiavania ľudských práv do mierových misií, uviedol spravodajca OSN.
Nowak ako príklad použil vojakov z Maroka, ktorí sú obvinení z údajného sexuálneho zneužívania a týrania detí na Pobreží Slonoviny. Približne 9000 marockých vojakov tam pôsobí od roku 2003 s cieľom zabrániť občianskej vojne.
Nowak taktiež poukázal na Nepál, kde - ako tvrdí, dochádza k systematickému mučeniu. Konštatoval, že dokiaľ armáda bude používať praktiky mučenia, jeho odporúčanie bude, aby žiaden nepálsky vojak nemohol byť zaradený do mierových jednotiek.