Bejrút 28. júla (TASR) - Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner dnes varoval, že v Libanone môže vypuknúť nová občianska vojna, ak sa znepriateleným lídrom nepodarí vyriešiť politickú krízu, ktorá ohrozuje integritu krajiny.
Kouchner varovanie vyslovil počas druhého dňa svojej návštevy v Bejrúte, kam pricestoval na rokovania so súperiacimi frakciami. Návšteva sa koná v rámci snáh Francúzska o dialóg medzi Západom podporovanou vládou a opozíciou vedenou radikálnym islamistickým hnutím Hizballáh, ktoré vedú ostrý mocenský súboj.
"Francúzsko bude pokračovať vo svojom úsilí. Ale ak Libanončania v tomto zásadnom dialógu neuspejú, vojna sa - bohužiaľ - pravdepodobne vráti," povedal Kouchner novinárom po stretnutí s opozíciou podporovaným predsedom parlamentu Nabihom Berrim.
Opozícia od 1. decembra 2006 protestnými akciami v centre Bejrútu pred kanceláriou premiéra snaží prinútiť Fuáda Siniuru k tomu, aby rezignoval, alebo vytvoril vládu národnej jednoty, v ktorej by mala opozícia právo veta. Siniura - podporovaný protisýrskou väčšinou v parlamente a Spojenými štátmi - požiadavku opozície odmietol.
Politická kríza je v Libanone najhoršia od skončenia občianskej vojny z rokov 1975-90 a v ostatných mesiacoch eskalovala po pouličných stretov medzi stúpencami pro- a protivládnych frakcií, ktoré si vyžiadali 11 mŕtvych.
Kouchner okrem dvoch stretnutí s Berrim v sobotu absolvoval aj druhé kolo rozhovorov so Siniurom. V priebehu dňa má ešte na programe stretnutia s predstaviteľmi protivládnych strán, vrátane delegátov Hizballáhu.
Kochnerovej návšteve tento mesiac predchádzala konferencia 14 kresťanských a moslimských strán, ktorú usporiadali vo Francúzsku. Šéf francúzskej diplomacie v tom čase povedal, že konferencia "prelomila ľady", neviedla však k zlomu v osem mesiacov trvajúcej patovej situácii, v ktorej sa ocitli libanonská vláda a opozícia.
Francúzsko ako bývalá koloniálna mocnosť v Libanone udržiava silné vzťahy s niektorými zo súperiacich frakcií. Paríž dúfal, že sa mu ich podarí presvedčiť k dialógu.
Kouchner dnes vyhlásil, že v otázke dialógu dosiahol určitý pokrok, zároveň však stlmil očakávania prelomu. "Toto neznamená, že sa všetko vyriešilo. Ale v každom prípade došlo k pokroku," povedal.
Francúzsko svoje snahy začalo po tom, čo sa generálnemu tajomníkovi Ligy arabských štátov (LAŠ) Amrovi Músovi v júni nepodarilo sprostredkovať dohodu so znepriatelenými libanonskými lídrami.
Hlavným bodom sporu je otázka, či má byť prioritou vytvorenie vlády národnej jednoty - ako žiada opozícia, alebo voľba nového prezidenta - čo si želajú provládne skupiny.
Patová situácia môže viesť k mocenskému vákuu alebo dokonca vytvoreniu dvoch vlád, ak parlament nezvolí nového prezidenta pred tým, ako 25. novembra z postu odstúpi Emile Lahúd.
Irán a Sýria podporujú opozíciu, Saudská Arábia, Egypt, Jordánsko a Západ Siniurovu vládu. Kouchner uznal, že v libanonskej kríze sa angažujú zahraničné sily. Ako povedal, "existujú mocné a vplyvné štáty, ktoré ovplyvňujú rozhodnutia Libanončanov". Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť vonkajšiemu tlaku, je jednota Libanončanov, dodal.