Sarajevo 28. júla (TASR) - Bosnianski Moslimovia dnes oslavujú 600 rokov islamu vo svojej krajine koncertom duchovnej hudby, modlitbou za mier a jemnou pripomienkou Európe: Nie všetci moslimovia na kontinente sú imigranti.
"V ostatnom čase sme zaznamenali, že Európa je posadnutá moslimskými imigrantmi z Východu," povedal Mustafa Čerič, vedúci Bosnianskeho islamského spoločenstva, oficiálnej inštitúcie bosnianskych Moslimov. "Toto je príležitosť pripomenúť si, že v Európe sú aj pôvodní moslimovia."
"Oslavami 600 rokov tunajšieho islamu chceme naturalizovať islam v Európe," dodal Čerič s tým, že bosnianski Moslimovia ukázali, ako možno islam harmonizovať s európskym životným štýlom.
Sarajevo je dobré miesto na vyslanie posolstva mieru, keďže minulé storočie sa začalo a skončilo vojnou v Sarajeve, povedal Čerič s odkazom na zavraždenie následníka rakúsko-uhorského trónu z roku 1914, ktoré vyvolalo prvú svetovú vojnu a na bosniansky etnický konflikt z rokov 1992-95, počas ktorého bola na Moslimoch v Srebrenici spáchaná genocída.
Islam do Bosny prišiel s osmanskou okupáciou v roku 1463 (podľa kresťanského kalendára), keď bolo miestne obyvateľstvo rozdelené na stúpencov rímskokatolíckej, pravoslávnej a vymierajúcej domácej bosnianskej cirkvi. Podľa moslimského kalendára, hidžry, sa tak stalo v roku 867. Moslimovia majú teraz rok 1468.
Nové náboženstvo sa v priebehu nasledujúcich 400 rokov osmanskej vlády rozšírilo z veľkej časti vďaka daňovým úľavám a iným stimulom, ktoré poskytli konvertovaným. Islam vyznáva takmer polovica populácie Bosny.
Bosnianske islamské spoločenstvo sa v súčasnosti snaží prezentovať ako model pre niekoľko miliónov európskych moslimov bez žiadnej organizovanej inštitúcie, ktorá by ich viedla. Je presvedčené, že absencia organizovanej štruktúry necháva európskych moslimov na milosť niekedy pochybných imámov, ktorí sa svojimi kázňami často snažia radikalizovať veriacich.
"Žijeme v globalizovanom svete, takže my, moslimovia, by sme si mali byť vedomí, že globálna bezpečnosť je v našom záujme," povedal Čerič. Ako dodal, na jednej strane chápe sťažnosti moslimov, že sú v Európe odmietaní, na strane druhej sa však moslimovia musia viac snažiť, aby zapadli do spoločnosti.
"Európa ešte nie je pripravená akceptovať moslimov tak, ako si zaslúžia, ale, bohužiaľ, moslimovia v Európe nekonajú tak, ako by mali. Myslím, že moslimovia svoju prítomnosť v Európe zvýrazňujú nesprávnym spôsobom," povedal.
Toto je dôvod, prečo Bosnianske islamské spoločenstvo vedie kampaň pre celoeurópsku moslimskú organizáciu, ktorá by kontrolovala, čo sa učí na islamských školách a v mešitách.
"Myslím, že my, moslimovia, nemáme na výber, a v Európe sa musíme viac usilovať, aby sme ukázali, že sme pripravení prijať hodnoty ľudských práv, demokracie, transparentnosti, zodpovednosti, vlády zákona a všetky tie hodnoty, ktoré sú tiež hodnotami islamu," povedal Čerič.