Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf tajne rokoval s líderkou opozície a bývalou premiérkou Benazir Bhuttovou. Predchádzajúce informácie médií dnes potvrdil člen kabinetu. Stretnutie sprevádzali správy o dohode o vytvorení spoločnej vlády.
Minister pre železnice Šajch Rašíd Ahmad povedal, že prezident a Bhuttová "mali úspešné stretnutie", ktoré sa konalo v piatok v Abú Zabí. Ahmad odmietol uviesť podrobnosti o obsahu rozhovorov, vyjadril však nádej, že Bhuttovej Pakistanská ľudová strana - najväčšia opozičná skupina v krajine - podporí Mušarráfa v jesenných prezidentských voľbách.
Podľa pakistanskej televízie a novín stretnutie trvalo asi hodinu a skončilo sa bez dosiahnutia dohody.
Správy prišli v čase intenzívnych špekulácií, že Mušarráf chce získať Bhuttovú za spojenca pri svojich snahách o znovuzvolenie do úradu. Pakistanského prezidenta volí parlament.
Tieto plány však čelia ústavným prekážkam, ktoré oslabujú pozíciu Mušarráfa. Prezident, armádny generál, sa k moci dostal nekrvavým prevratom v roku 1999. Mušarráf je kľúčovým spojencom USA v boji proti terorizmu spustenom v roku 2001 po útokoch na USA.
Televízia Geo s odvolaním sa na nemenované zdroje oznámila, že rokovania sa skomplikovali po tom, čo Bhuttová, ktorá svoju stranu vedie z dobrovoľného londýnskeho exilu, podporu Mušarráfovi podmienila jeho odchodom z ozbrojených síl.
Šer Afgana Chán Niazí, nižší minister v koaličnej vláde, povedal, že obaja lídri sa zrejme snažia uzavrieť dohodu, ktorá by Mušarráfovi zaistila ďalšie funkčné obdobie a otvorila cestu pre návrat Bhuttovej do Pakistanu, kde by sa stala premiérkou.
Na to, aby sa Bhuttová mohla stať šéfkou vlády, je však treba pozmeniť časti ústavy, podľa ktorých môže byť jedna osoba premiérom najviac dvakrát.
Bhuttová bola premiérkou dvakrát v 80. a 90. rokoch. Z krajiny ušla po páde svojej druhej vlády, aby sa vyhla stíhaniu pre obvinenia z korupcie.
Správy o tom, že obaja politici komunikujú prostredníctvom vyslancov, sa objavujú už niekoľko mesiacov. Priame stretnutie môže naznačovať, že sa priblížili k dohode.
Mušarráf sa drží v ústraní po tom, čo najvyšší súd zastavil jeho snahy o odvolanie hlavného sudcu, čím podľa pozorovateľov ohrozil prezidentove plány na získanie ďalšieho päťročného mandátu.
Prezidentove problémy prišli v čase nárastu útoku islamistických militantov po tom, čo si nedávny útok armády na protalibanskú Červenú mešitu v Islamabade vyžiadal najmenej 102 mŕtvych. Okrem toho stroskotala kontroverzná bezpečnostná dohoda s kmeňovými lídrami na hraniciach s Afganistanom zameraná proti ozbrojeným jednotkám Talibanu a al-Káidy.
Mušarráf čelí čoraz silnejšiemu tlaku USA, aby ráznejšie zakročil proti extrémistom v pohraničnom regióne.