Washington/Naí Dillí 27. júla (TASR) - Spojené štáty a India dnes oznámili, že úspešne ukončili náročné rokovania o vzájomnej spolupráci pri mierovom využívaní jadrovej energie.
Podrobnosti kontroverznej bilaterálnej dohody neboli zverejnené. Washington aj Naí Dillí však označili pozitívne zavŕšenie rozhovorov za "historický medzník," ktorý bude mimoriadne prospešný pre obe strany.
Zmluva otvára Indii prístup k dodávkam amerického jadrového paliva a technického vybavenia. Pred samotným začiatkom kooperácie sa musí Naí Dillí dohodnúť s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) na inšpekčnom režime svojich jadrových zariadení a získať súhlas Skupiny jadrových dodávateľov (NSG).
Indický kabinet už konečnú verziu dlho očakávaného paktu odobril, svoj súhlas musia ešte vyjadriť členovia amerického Kongresu. Základný rámec spolupráce bol dohodnutý už pred dvoma rokmi, kompletizácia dohody však viazla na sporoch o čiastkových technických otázkach.
USA, ktoré v priebehu ostatných troch desaťročí robili politiku nešírenia nukleárnych technológií, pristúpili na spoluprácu s Indiou napriek tomu, že expandujúca ázijská veľmoc nepristúpila k Zmluve o nešírení jadrových zbraní a vykonala už niekoľko skúšok atómových zbraní.
Kritici sa obávajú, že americko-indické partnerstvo prispeje k šíreniu atómových zbraní. Viacerí kongresmani a odborníci označujú dohodu za ústupok Washingtonu indickému jadrovému establishmentu.
Mnohí tiež obviňujú Biely dom z nekonzistentného prístupu a poukazujú pritom na spory okolo jadrových programov Teheránu, ktoré sa stretávajú s rozhodným odporom Washingtonu. Na rozdiel od Indie je Irán signatárom Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.