Washington 27. júla (TASR) - Srbská vláda je povzbudená náznakmi odporu voči uznaniu nezávislosti Kosova zo strany niektorých európskych krajín a je presvedčená, že západní sprostredkovatelia by mohli dosiahnuť kompromis v otázke budúcnosti odštiepeneckej provincie. V rozhovore pre agentúru AP to povedal šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý je na návšteve USA.
Jeremič dodal, že Srbsko bude v čase nových kosovských rokovaní vyvíjať tlak na riešenie, v rámci ktorého by Kosovo dostalo veľmi širokú autonómiu, nie však nezávislosť.
Tento postoj však zrejme nenájde pozitívnu odozvu počas dnešných washingtonských rozhovorov Jeremiča. Srbský minister má na programe stretnutia s viacerými predstaviteľmi, vrátane rezortnej kolegyne Condoleezzy Riceovej, ktorá opakovane vyhlásila, že USA podporujú rýchle medzinárodné uznanie nezávislosti Kosova.
Riceová sa v pondelok stretla s delegáciu kosovskoalbánskych lídrov, ktorých ubezpečila, že USA prikročia k uznaniu nezávislosti Kosova krátko po skončení dodatočných, medzinárodne sprostredkovaných rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou. Očakáva sa, že Riceová tento postoj zopakuje aj na stretnutí s Jeremičom, ktorému tiež povie, že Srbsko môže urýchliť svoju integráciu do západnej Európy, ak nechá Kosovo ísť.
Jeremič sa však chopil nedávnych náznakov, že niektoré európske krajiny by mali problémy uznať Kosovo bez schválenia Bezpečnostnou radou OSN.
Členské krajiny EÚ sa zhodli v podpore pre rezolúciu BR OSN, ktorá pre Kosovo navrhovala nezávislosť pod medzinárodným dozorom. Na základe rezolúcie by únia do Kosova vyslala svoju misiu a nahradila súčasnú administratívu OSN. Prijatie rezolúcie však minulý týždeň zablokovalo Rusko, ktoré pohrozilo, že ju bude vetovať. Predkladatelia - USA a viaceré krajiny EÚ - preto rozhodli, že návrh rezolúcie nepredložia na hlasovanie.
Niektoré z 27 krajín EÚ - napríklad Španielsko, Slovensko, Grécko a Cyprus - vyjadrili výhrady voči nezávislosti Kosova bez rezolúcie BR OSN, ktorá je však voči ruskému odporu nepravdepodobná.
Existujú obavy, že ak sa táto otázka nevyrieši, v EÚ môže prísť k rozkolu. Po bruselskom stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín únie šéf francúzskej diplomacie Bernard Kouchner tento týždeň vyhlásil, že konsenzus sa nepodarilo dosiahnuť.
Americkí a európski predstavitelia súhlasili so 120 dňami dodatočných rokovaní ako posledným pokusom o dosiahnutie dohody, súčasťou ktorých by boli rozhovory s Kosovom a Srbskom.
Jeremič, napriek tomu, že vyjadril proamerické nálady, kritizoval postoj USA v otázke Kosova. "Ak tlačíte strany do rokovaní, potom nemá veľký zmysel vopred vyhlasovať, aký by mal byť výsledok týchto rokovaní," povedal.
Tiež kritizoval opakované tvrdenia USA, že ďalšie odklady pri udeľovaní nezávislosti Kosovu by mohlo viesť k násilnostiam zo strany frustrovaných kosovských Albáncov.
"Je veľmi nebezpečné, ak hovoríme o frustrácii etnickej komunity kvôli nesplneniu jej maximalistických požiadaviek a hrozbe násilia," povedal. "Medzinárodné spoločenstvo by nemalo tolerovať hrozby násilnosťami," dodal.
Jeremič vyhlásil, že Srbsko je odhodlané integrovať sa do západnej Európy a neuchýli sa k násiliu, bez ohľadu na výsledok. "Srbsko je oddané mieru a mieru zostane oddané za každých okolností," povedal. Srbsko však nebude akceptovať nezávislosť Kosova. "Žiadna suverénna demokratická krajina na svete by nebola ochotná akceptovať nezávislosť a narušenie svojej suverenity," uviedol.