Peking 11. apríla (TASR) - Rozsiahly archeologický projekt s cieľom objasniť pôvod starovekej čínskej civilizácie - jedinej, ktorá sa vyvíjala bez prerušenia vyše 5000 rokov, sa v Číne uskutoční v nasledujúcich piatich rokoch.
Ako píše tlačová agentúra Sinchua, vedci sa pokúsia nájsť odpoveď na otázky, či kmene Chuang-ti a Jan-ti, legendárni predkovia čínskeho národa, naozaj v histórii existovali, alebo či existovali nejaké čínske písmená oveľa staršie než nápisy na zvieracích kostiach a pancieroch korytnačiek, ktoré sa našli v ruinách z čias dynastie Jin a ktorých pôvod siaha do obdobia pred viac než 3000 rokmi.
Prečo civilizácia Číny mohla trvať 5000 rokov, zatiaľ čo iné staroveké civilizácie na svete zanikli, akokoľvek boli oslnivé? Pôvod, proces vývinu, kontext a mechanizmus čínskej civilizácie sú najdôležitejšími cieľmi, ktoré by mala archeológia vysvetliť, hovorí Li Süe-čchiun, riaditeľ Historického ústavu Čínskej akadémie spoločenských vied (CASS).
Výskumné centrum pre staroveké civilizácie, ktoré nedávno vzniklo v rámci CASS, pozvalo do svojich radov viac než 200 vedcov z oblasti archeológie z Číny, USA, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska a ďalších krajín. Počas výskumu pôvodu a vývoja čínskeho národa získajú archeológovia genetický materiál z nálezísk, ktoré boli podľa legendy a historických dokumentov pred 4000-5000 rokmi osídlené práve kmeňmi Chuangti a Jan-ti.
Tieto gény sa potom porovnajú s génmi získaných z pozostatkov panovníkov dynastie Čchin a Chan z obdobia pred 1000 rokmi a súčasných ľudí z rôznych regiónoch Číny.
Wang Wej, zástupkyňa riaditeľa novozaloženého výskumného centra a jedného z popredných archeológov v oblasti starovekých civilizácií, uviedla, že projekt sa zameria na obdobie od 3000 rokov pred n.l. do roku 221 pred n.l.
Pôvod civilizácie Číny bol v čínskych akademických kruhoch problémom plným komplikácií a zmätkov. Začiatkom 20. storočia niektorí učenci zo západnej Európy tvrdili, že čínska civilizácia pochádza zo západu. Túto teóriu neskôr vyvrátila séria v celom svete preslávených archeologických objavov v Číne, z ktorých všetky naznačujú, že čínska civilizácia má korene v domovskej krajine.
Minulý rok čínski vedci dokončili po piatich rokoch ťažkej práce kľúčový národný vedecký a technologický výskumný program. Publikovali chronologický zoznam čínskych starobylých dynastií Sia, Šang a Čou, čím vyriešili mnoho veľkých historických problémov, ktoré zostávali záhadou tisíce rokov.
Odborníci tvrdia, že nové archeologické objavy siahajúce do obdobia pred 4000-5000 rokmi pozdĺž strednej a dolnej časti rieky Jang-cď-ťiang a v severnej Číne, ako aj predchádzajúce objavy sú pevným základom pre výskum starovekej čínskej civilizácie.