Pchanmundžom 26. júla (TASR) - Severná Kórea dnes po troch dňoch opustila vojenské rokovania s Južnou Kóreou. Stretnutie na vysokej úrovni sa skončilo bez dohody kvôli sporu okolo námorných hraníc.
"Prišli sme k záveru, že tieto zbytočné rozhovory už nepotrebujem," povedal šéf severokórejskej delegácie, generál Kim Jong Čchol, na poslednom zasadaní v prihraničnej mierovej dedine Pchanmundžom.
Kim kritizoval Južnú Kóreu, že sa vyhýba diskusii o - ako povedal - "ilegálnej" námornej hranici. Tú vytýčila OSN na konci kórejskej vojny z rokov 1950-53. Soul opakovane odmieta požiadavky KĽDR na jej zmenu. Táto otázka je neustálou prekážkou na vojenských rokovaniach medzi kórejskými štátmi.
Vedúci juhokórejskej delegácie, generál Čung Sung-čo Kimovi povedal, že je "veľmi poľutovaniahodné", že rokovania sa skončili bez dosiahnutia výsledkov. "Vaša strana túto požiadavku stále predkladala napriek tomu, že veľmi dobre vie, že naša strana ju nemôže prijať," povedal s odkazom na spor okolo hraníc.
Generáli rokovaciu miestnosť po 40-minútovom zasadaní opustili bez toho, že by si podali ruky alebo stanovili termín ďalšieho stretnutia.
Soul pred stretnutím vyzval, aby sa obe strany dohodli aspoň na menej sporných otázkach, napríklad o vytvorení horúcej linky medzi veliteľmi vojenských námorníctiev oboch krajín, aby sa v budúcnosti predišlo stretom vo vodách pri západnom pobreží polostrova.
Tohtotýždňové rozhovory boli najvyšším komunikačným kanálom medzi ozbrojenými silami kórejských štátov a mali nadviazať na májové dohody o vytvorení spoločnej rybolovnej zóny na sporných hraniciach a o spolupráci na bezpečnostných opatreniach pre spoločné hospodárske projekty v oblasti.
Prihraničné vody sú bohaté rybolovné oblasti a v rokoch 1999 a 2002 tam došlo k vojenským stretom, ktoré si vyžiadali mŕtvych.
KĽDR a Južná Kórea urobili veľké pokroky k zmiereniu od prelomového summitu svojich lídrov z roku 2000, technicky však zostávajú vo vojnovom stave, keďže kórejská vojna sa skončila len prímerím, ktoré nebolo nahradené mierovou zmluvou.