Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy pricestoval v stredu do Líbye na stretnutie s prezidentom Muamarom Kaddáfím v súvislosti s prepustením bulharských sestričiek a prísľubom EÚ normalizovať vzťahy s Líbyou. Sarkozy považuje návštevu Líbye "za politickú cestu" s cieľom pomôcť Tripolisu v opätovnej integrácii do medzinárodného spoločenstva po rokoch sankcií a izolácie. Sarkozyho sprevádza minister zahraničia Bernard Kouchner.
Francúzsky prezident na stretnutí s vodcom Muammarom Kaddáfím prisľúbil zlepšenie vzťahov s dlho izolovanou severoafrickou krajinou po tom, ako prepustila zahraničných zdravotníkov.
Šéf líbyjskej diplomacie Abdal Rahmán Šalkam medzitým oznámil, že obe krajiny podpíšu dohodu o vojensko-priemyselnom partnerstve. Podľa francúzskych médií Sarkozy Líbyi v rámci dohody o strategickom partnerstve prisľúbil vojenskú ochranu v prípade útoku.
Šalkam uviedol, že počas Sarkozyho návštevy obe strany tiež podpíšu dohovor aktivujúci predošlú dohodu o spolupráci pri mierovom využívaní jadrovej energie. Podľa líbyjských predstaviteľov obe krajiny uzavrú ďalšie zmluvy v oblasti migrácie, kultúry, vedy a školstva.
Sarkozy a Kaddáfí si pred kamerami podali ruky a vypočuli hymny oboch krajín, ich rozhovory neboli prístupné pre novinárov. Sarkozy chce prehĺbiť diplomatické vzťahy s Líbyou a presadzovať bližšie hospodárske vzťahy s krajinou, ktorá má významné ropné zásoby. Témou bude aj spolupráca v boji proti terorizmu a nelegálnej imigrácii.
Francúzske ropné firmy ťažili z neprítomnosti americkej konkurencie v Líbyi vzhľadom na ekonomické sankcie USA z roku 1986. Od ich zrušenia Tripolis trikrát rozdával ropné licencie, väčšinu udelil americkým, japonským a ruským firmám.
Sarkozyho návšteva Líbye je prvou od jeho nástupu do funkcie. Krajina je prvou zastávkou na jeho africkom turné, ktoré bude zahŕňať aj návštevu Senegalu a Gabonu.
Prepustenie šiestich zdravotníkov, väznených od roku 1999, bolo Sarkozyho zahraničnopolitickou prioritou už od jeho nástupu na post hlavy štátu v máji. Prvá dáma Cécilia Sarkozyová tento mesiac navštívila Líbyu až dva krát, aby lobovala za prepustenie medikov, a v utorok s nimi francúzskym prezidentským lietadlom víťazne priletela do Bulharska.
Sarkozy chce zachovať vplyv Francúzska v Líbyi v čase, keď si ďalšie západné veľmoci prerážajú cestu do Tripolisu a Washington tam posilňuje diplomatické zastúpenie. Britský premiér Tony Blair pomohol s riešením krízy okolo zdravotníkov a navštívil Líbyu druhýkrát v máji. Londýn dnes do Tripolisu vyslal tajomníka rezortu diplomacie.