Londýn 25. júla (TASR) - Britský premiér Gordon Brown dnes vyzval na predĺženie súčasnej 28-dňovej lehoty, počas ktorej je možné bez vznesenia obvinenia zadržiavať osoby podozrivé z terorizmu. Nepredložil však v tomto smere žiaden konkrétny návrh.
Ministerský predseda argumentoval, že kvôli svojej komplexnosti je nemožné preskúmať dostatočne niektoré prípady v oblasti boja proti terorizmu v doteraz platnej lehote.
Ďalší návrh - umožniť polícii vypočúvať podozrivých po tom, ako ich obžalujú, minimalizuje počet výnimiek z 28-dňovej lehoty.
Brown tiež avizoval posúdenie používania odpočúvacích zariadení, čo je v Británii v súčasnosti zakázané. Navrhuje tiež vytvorenie jednotnej pohraničnej polície kombinujúcej v sebe imigračné, pohraničné a vízové agentúry.
Premiér pripomenul, že od útokov na USA z 11. septembra 2001 došlo k 15 pokusom o útoky na Britániu, a polícia teraz podľa neho potrebuje viac než 28 dní na vypočúvanie osôb podozrivých z terorizmu.
Brown predložil štyri možnosti na zváženie politikom, polícii a aktivistom bojujúcim za ľudské práva.
"Naša krajina, ale aj všetky ostatné sú teraz konfrontované s bojom proti teroristom inšpirovaným al-Káidou, ktorý môže trvať celú generáciu," povedal na pôde Dolnej snemovne.
Jednou z možností, ako dosiahnuť väznenie podozrivých bez vznesenia žaloby viac než 28 dní, by podľa neho mohlo byť využitie výnimočného stavu, počas ktorého by tak polícia mohla mať maximálne 58 dní na vypočúvanie podozrivých.
Ďalšou možnosťou by bolo umožniť polícii, aby sa obracala na sudcov so žiadosťami o predĺženie zadržiavacej väzby. Povolenie by bolo potrebné žiadať každý týždeň a o detailoch jednotlivých prípadov by musel byť informovaný parlament.
Ako ďalej informoval Brown, Británia, Francúzsko a Nemecko sformujú spoločnú protiteroristickú radu, kde si budú vzájomne vymieňať skúsenosti a hľadať spôsoby boja proti extrémizmu rodiacemu sa na ich vlastnom území.
Británia podľa premiéra použije 70 miliónov libier (3,5 miliardy Sk) na projekty v komunitách, kde hrozí, že mladí ľudia sa stanú ľahkou korisťou radikálnych duchovných a zaradia sa medzi extrémistov.