Praha 24. júla (TASR) Pražský štátny zástupca Martin Omelka ešte minulý týždeň dal súhlas s prepustením podozrivého podnikateľa Tareka B. na slobodu. Tento slovenský občan libanonského pôvodu bol pritom iba na konci júna vydaný zo SR na trestné stíhanie a česká polícia ho podozrieva z podielu na únose a smrti podnikateľa Lamberta Krejčířa otca kontroverzného českého podnikateľa Radovana Krejčířa.
Ako informovala Česká televízia, Tarek B. ani nemusel zaplatiť kauciu. Má sa však pravidelne hlásiť a nesmie opustiť územie ČR.
Tarek B. "si je vedomý, že bol vypátraný mimo územia ČR a bol nám vydaný. Takže nejaký útek by nemal príliš cenu, zdôvodnil Omelka pre ČT, prečo súhlasil s jeho prepustením a ani nepožadoval kauciu.
Český štátny zástupca Omelka poprel, že by prepustenie bolo odmenou Tarekovi B. za poskytnutie dôverných informácií o Radovanovi Krejčířovi. Ten v roku 2005 utiekol z Česka na Seychelské ostrovy a teraz je v Juhoafrickej republike, ktorú Česko žiada o jeho vydanie.
K únosu Lamberta Krejčířa došlo pred piatimi rokmi v čase, keď bol jeho syn Radovan Krejčíř vo vyšetrovacej väzbe. Podľa českých kriminalistov skupina páchateľov okolo šéfa futbalového klubu Marila Příbram Jaroslava Starku uniesla Lamberta Krejčířa, okradla ho o vyššiu sumu peňazí a chcela, aby vyrovnal synove dlhy. Telo Lamberta Krejčířa sa nikdy nenašlo. Polícia sa domnieva, že počas únosu mohol zomrieť na infarkt.
České médiá v minulosti o Tarekovi B. priniesli dôležitú informáciu, že od roku 2002 bol tajným agentom českej polície, ktorý zásoboval kriminalistov dôležitými správami o nelegálnych aktivitách Radovana Krejčířa. Český server idnes preto ešte v januári 2007 s odvolaním sa na policajné zdroje tvrdil, že Tarek B., ktorý mal ako konfident krycie meno Indián, je na Krejčířovom zozname nepohodlných osôb na prvom mieste.
Existuje reálna obava, že by ho tu niekto z Krejčířových ľudí mohol zabiť, citovala pred pol rokom idnes nemenovaný policajný zdroj.
Krejčíř v minulosti Tarekovi B. bezvýhradne dôveroval, a z väzby mu cez advokáta tajne posielal listy s inštrukciami, koho treba podplatiť, aby sa dostal na slobodu. Proti Krejčířovi vystupoval Tarek B. údajne ako utajený svedok pod menom Jana Blažková.
Podnikateľ pochádza z Libanonu. Do bývalého Československa prišiel ako študent v roku 1983 na pražskú techniku ČVUT. Štúdium však nedokončil a po roku 1989 začal podnikať. Bilancia jeho obchodných aktivít na konci 90. rokov predstavovala 750 miliónov Kč nesplatených úverov. Tri roky preto strávil vo väzbe.
Slovenský obhajca sa nedomnieva, že by Tarek B. nesmel opustiť ČR
Obhajca podnikateľa libanonského pôvodu Tareka B. Milan Menyhart sa nedomnieva, že by jeho mandant po prepustení z vyšetrovacej väzby v Českej republike (ČR) nemohol vycestovať do krajiny, ktorej je štátnym občanom. "Nepoznám presne zákonné podmienky v ČR, ale nedomnievam sa, že by mohli občanovi iného štátu zamedziť vycestovanie napríklad do toho štátu, ktorého je občanom. Iné by bolo, keby mal povinnosť sa hlásiť probačnému úradníkovi príslušného súdu," uviedol Menyhart pre TASR.
Ako dodal, Tareka B. v ČR nezastupuje, podľa jeho informácií však podnikateľa prepustili úplne bežným spôsobom. "Sudca sa rozhodol ho nevziať do väzby," uzavrel slovenský obhajca Tareka B.