SME

Putin sľubuje Rusku dôstojný zajtrašok

Moskva 11. apríla (TASR) - Prosperitu, uznanie a dôstojnosť prisľúbil dnes občanom Ruskej federácie prezident Vladimir Putin. V predvečer ruského Dňa ...

Moskva 11. apríla (TASR) - Prosperitu, uznanie a dôstojnosť prisľúbil dnes občanom Ruskej federácie prezident Vladimir Putin. V predvečer ruského Dňa kozmonautiky a 40. výročia letu prvého človeka - Jurija Gagarina - na obežnú dráhu Zeme prezident v Kremli odovzdal desiatky vysokých štátnych ocenení a vyslovil presvedčenie, že Rusko sa stane dôstojnou krajinou dôstojných a úspešných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Zasadíme sa o to, aby krajina prekvitala," sľúbil prezident Putin, ktorý sa neobáva, že krajina v dôsledku ekonomických problémov príde o svoj vedecký potenciál.

SkryťVypnúť reklamu

K výrokom prezidenta, ktoré sa okrem iného týkajú stoviek tisíc zamestnancov špecializovaných kozmických a vojenských vedeckých ústavov a podnikov, dochádza v dobe, kedy Rusko stratilo svoju orbitálnu stanicu Mir a armáda nemá nielen na objednávanie novej techniky, ale ani na prevádzku a cvičenia. Vlaňajšia havária atómovej ponorky Kursk odhalila zaostalosť Ruska, ktoré muselo pod tlakom verejnej mienky požiadať o pomoc zo zahraničia. Ani vyzdvihnutie vraku ponorky zo stometrovej hĺbky za bez špeciálnej techniky a tímov zo zahraničia nezaobíde.

Hlavným problémom ruskej vedy je nedostatok finančných zdrojov a rôzne administratívne bariéry spolupráce so zahraničím. Podľa expertov mohol Mir pokračovať vo svojej misii aj napriek svojmu úctyhodnému veku, štát ale nemal peniaze na jeho ďalšie financovanie. Napriek tomu sa však osud Miru nedá porovnať s osudom sovietskeho raketoplánu Buran, ktorý po svojom jedinom úspešnom lete na obežnú dráhu skončil v moskovskom múzeu.

SkryťVypnúť reklamu

Prísne utajovaný let J. Gagarina nebol dôsledkom prirodzeného vývoja kozmonautiky, ale výsledkom tlaku zhora. Výcvik 20 sovietskych pilotov pre budúcu kozmickú misiu sa začal v ZSSR v roku 1960. Vtedy 26-ročný vojenský pilot Gagarin bol jedným z 20 vybraných.

Aj keď Gagarinov let okolo Zeme 12. apríla 1961 dopadol úspešne, bol s ním spojený celý rad technických rizík a aj oficiálna sovietska tlačová agentúra TASS mala pripravené rôzne verzie pre prípad úspechu i mimoriadnej udalosti.

Po takmer štyroch desaťročiach od slávneho Gagarinovho letu v rakete Vostok vyšlo najavo, že ruskí lekári zapojení do kozmického programu sa v súvislosti s letom J. Gagarina najviac báli o jeho duševné zdravie. Gagarin obletel zem len raz a jeho let trval 108 minút. Kozmonaut ale celý let absolvoval bez toho, aby zasiahol do riadenia svojej rakety. Lekári sa najviac obávali toho, že Gagarin sa pri veľkolepom pohľade na Zem zblázni, preto presvedčili technikov, aby riadenie rakety zablokovali. Manuálne riadenie mohol Gagarin uviesť v núdzovom prípade do chodu len vtedy, ak by použil špeciálny kód. Lekári vychádzali z toho, že ak sa prvý kozmonaut skutočne zblázni, nebude si kód pamätať, nedokáže vypnúť automatiku a nespôsobí žiadnu katastrofu.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou "mimoriadnou udalosťou", ktorá sa Gagarinovi na obežnej dráhe Zeme prihodila, bola však iba strata ceruzky, ktorou si poznamenával svoje dojmy. V stave beztiaže ceruzka kozmonautovi uletela a bolo po písaní poznámok.

Prvý kozmický let mladého vojenského stíhacieho pilota bol prísne utajený a nič o ňom dopredu nevedeli ani príbuzní. "Povedal, že ide na služobnú cestu," zaspomínala nedávno v ruskom mestečku Gagarin sestra prvého kozmonauta Zoja Brujevičová. Na otázku, či ďaleko, odpovedal vtedy budúci kozmonaut lakonicky: "Veľmi ďaleko!"

Let prvého sovietskeho kozmonauta odštartoval nielen novú etapu výskumu vesmíru a éru sovietsko-amerických pretekov v jeho dobývaní, ale aj glorifikáciu J. Gagarina, ktorý sa nedobrovoľne stal nástrojom sovietskej komunistickej ideológie.

SkryťVypnúť reklamu

Najslávnejší kozmonaut tragicky zahynul 27. marca 1968 v kabíne testovaného prúdového lietadla, ktorému zlyhal motor. Tragická udalosť spred 33 rokov je dodnes opradená legendami, ktoré nepripúšťajú, že technika na zásluhy neberie ohľad.

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu