Po dnešnom druhom kole americko-iránskych rozhovorov o zhoršujúcej sa irackej bezpečnostnej kríze to uviedol v Bagdade veľvyslanec USA v Iraku Ryan Crocker.
"Skutočnosťou je, a my sme to dali veľmi jasne najavo počas dnešného rozhovoru, že počas zhruba dvoch mesiacov sme naozaj videli nárast a nie zníženie aktivít ozbrojených skupín, ktoré môžu byť prisúdené iránskej podpore," uviedol Crocker po stretnutí so svojím iránskym partnerom Hasanom Kázimím Komím.
Washington obviňuje šiitský moslimský Irán z podnecovania násilia v Iraku. Teherán obvinenia odmieta a krviprelievanie medzi irackou šiitskou väčšinou a sunnitskými Arabmi pripisuje vojenskej invázii do Iraku, ktorá sa pod vedením USA začala v roku 2003.
K výsledkom dnešného rokovania patrí dohoda USA, Iránu a Iraku o vytvorení bezpečnostného podvýboru, ktorý by sa na expertnej úrovni venoval otázkam stabilizácie situácie v Iraku. Podľa Crockera by sa zaoberal témou zamedzenia podpory násilných ozbrojených skupín, pôsobením al-Káidy alebo bezpečnosťou iránsko-irackej hranice.
Iracký minister zahraničných vecí Hošjár Zebarí uviedol, že experti by sa mohli stretnúť ešte túto stredu, aby dohodli štruktúru a mechanizmus práce výboru. "Dúfame, že pokiaľ dôjde k pokroku, nasledujúce kolo rozhovorov bude na vyššej úrovni," uviedol.
Prvé kolo americko-iránskych rozhovorov sa uskutočnilo 28. mája, čím sa ukončilo obdobie zmrazených diplomatických vzťahov medzi oboma štátmi, ktoré trvalo takmer tri desaťročia.