Vlna horúčav v juhovýchodnej Európe už spôsobila smrť desiatok ľudí, s požiarmi bojujú na Balkáne hasiči, vojaci i dobrovoľníci. Na niekoľko hodín dnes v Chorvátsku uzavreli jadranskú magistrálu medzi Šibenikom a Primoštenom. Belehrad hlási rekordných 43 stupňov Celzia. V Rumunsku sa počet obetí horúčav vyšplhal na 30 ľudí, 19.000 muselo vyhľadať nemocničné ošetrenie. V Srbsku dnes likvidovali asi 50 požiarov. Teploty tam počas dňa dosiahli 43 stupňov Celzia, čo bol zrejme teplotný rekord roka.
V Bukurešti mohli dnes zmeniť najvyšší stupeň pohotovosti, pondelkový "červený kód" vystriedal zelený kód po predpovedi poklesu teplôt.
V júni v dôsledku horúčav zahynulo v Rumunsku, Turecku a Grécku vyše 35 ľudí, teplomer sa vyšplhal aj na 46 stupňov Celzia. Tento týždeň lesné požiare sužujú Bosnu, Srbsko, Čiernu Horu i Macedónsko, k ich vzniku prispeli vysoké teploty, ale aj suchá zima.
V juhobosnianskych mestách Citluk, Neum a v horskom meste Višegrad vyhlásili stav ohrozenia. V srbskej provincii Kosovo horí asi 18 požiarov, oheň pomáhajú hasiť aj príslušníci mierovej misie KFOR.
V Belehrade dnes namerali 43 stupňov Celzia, čo je doteraz najvyššia teplota, odkedy sa v meste uskutočňujú merania. Padol tak rekord z roku 2000, keď 4. júla v Belehrade namerali 40,5 stupňov Celzia.
Požiare z vysokých teplôt neobišli ani Chorvátsko. Oheň zachvátil kopce pri letovisku Bilo päť kilometrov od Primoštenu, oblasť museli evakuovať. V postihnutej lokalite dovolenkovali aj Slováci. Podľa informácií ministerstva zahraničných vecí žiaden zo slovenských občanov nebol zranený. Správu priniesla TV Markíza vo svojej relácii Televízne noviny.
Chorvátska polícia dnes kvôli požiaru a dymu uzavrela jadranskú magistrálu medzi Šibenikom a Primoštenom. Obyvateľov dvoch dedín v okolí Šibeniku museli evakuovať, pričom sa zranili dvaja hasiči a manželský pár. Na jadranskom pobreží vyčíňajú požiare niekoľko dní, v nasadení sú stovky hasičov.
V Taliansku sa požiar priblížil k pápežovmu letnému sídlu Lesné požiare v Taliansku neustávajú, situáciu zhoršujú horúčavy. Požiar dnes vypukol aj v blízkosti pápežovho letného sídla Castel Gandolfo, južne od Ríma. V juhotalianskom regióne Puglia si vyžiadali štyri ľudské životy, informovala agentúra ANSA. Dve osoby zhoreli zaživa vo svojom automobile neďaleko mesta Peschici, zatiaľ čo ďalší dvaja ľudia sa zadusili na pláži zamorenej dymom z neďalekého požiaru.
Hasiči museli evakuovať niekoľko domov, zhorelo viac hektárov lesa. Pomocou vrtuľníkov a hasičských lietadiel sa podarilo dostať požiar pod kontrolu, pápežova rezidencia ohrozená nebola.
V juhotalianskom regióne Kalábria hlásili okolo 200 ohnísk požiarov. Plamene sa rozhoreli najmä v národnom parku Pollino. Riaditeľ parku Domenico Pappaterra varoval, že požiare môžu byť dielom podpaľačov, ktorí sa takto pokúšajú získať stavebné pozemky.
VIDEO: Požiar pri talianskom meste Serrone
Prípadmi možného podpaľačstva sa bude zaoberať polícia. Taliansky minister životného prostredia Alfonso Pecoraro sa v súvislosti s úmyselným založením požiaru vyslovil za prísnejšie postihy.
Požiare dnes hlásili aj v turistickom centre Amalfi, v Umbrii, a na Sardínii. Asi 250 dovolenkárov dnes na niekoľko hodín obkľúčili plamene na pláži v juhotalianskom regióne Apúlia, pláž museli evakuovať.
Celkovo v Taliansku od začiatku leta zhorelo asi 4000 hektárov lesa, väčšinou na juhu krajiny, kde priemerné teploty dosahujú okolo 40 stupňov Celzia. V pondelok pri havárii hasičského lietadla zahynul jeden pilot v regióne Abruzzo v centrálnej časti Talianska.
Autor: mš