Bulharský prezident Georgi Parvanov krátko nato podľa očakávaní rozhodol o udelení milosti šiestim zdravotníkom, odsúdeným v Líbyi na doživotie za údajné úmyselné nakazenie stoviek detí vírusom HIV. Pri tejto príležitosti prinášame časový prehľad celého prípadu:
február 1999
V Líbyi zatkli 19 bulharských lekárov a zdravotných sestier. Na ich detskom oddelení v nemocnici v Benghází sa zvýšil počet detí s vírusom HIV, ktorý je pôvodcom ochorenia AIDS. Trinásť zo zadržaných zdravotníkov neskôr prepustili.
február 2000
Oficiálny začiatok procesu s piatimi bulharskými sestrami, jedným palestínskym a jedným bulharským lekárom a deviatimi Líbyjčanmi, obvinenými z úmyselného nakazenia 426 detí vírusom HIV - približne 60 detí ochoreniu podľahlo.
jún 2000
Obžalovaní tvrdia, že sú nevinní. Bulharské sestričky uviedli, že ich priznania boli vynútené násilím.
september 2003
Objaviteľ vírusu HIV, francúzsky vedec, profesor Luc Montaginer vyhlásil, že vírus sa v nemocnici začal šíriť už pred príchodom obvinených a tragédiu spôsobili nedostatočné hygienické podmienky.
6. mája 2004
Líbyjský súd vyriekol nad 5 bulharskými sestrami a palestínskym lekárom trest smrti zastrelením. Bulharského lekára a 9 Líbyjčanov súd oslobodil. Odsúdení sa odvolali.
marec 2005
Začiatok odvolacieho konania pred Líbyjským Najvyšším súdom.
25. decembra 2005
Najvyšší súd rozhodol o anulovaní rozsudkov a nariadil opakovanie procesu s ohľadom na procedurálne chyby.
január 2006
Rodiny pozostalých žiadajú odškodné 11,6 milióna dolárov (290 miliónov Sk) za každé dieťa nakazené vírusom HIV.
11. mája 2006
Začiatok druhého procesu. Šiesti zdravotníci sú obvinení, že nakazili deti v rámci experimentu s hľadaním lieku proti HIV.
19. decembra 2006
Líbyjský súd znovu odsúdil šesticu zdravotníkov na trest smrti.
január 2007
Kaddáfího syn Sajf Islám pre médiá vyhlásil, že sestričky nepopravia a že ich slobodu vymenia za odškodnenie.
11. júla 2007
Najvyšší súd Líbye v odvolacom konaní potvrdil vynesené tresty smrti.
17. júla 2007
Líbyjská Najvyššia súdna rada zmiernila trest smrti pre päť bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára na doživotné väzenie. Zmierňujúci verdikt bol vynesený po tom, ako každá zo 460 rodín líbyjských detí nakazených vírusom HIV dostala odškodné vo výške milióna dolárov (približne 24 miliónov Sk).
19. júla 2007
Sofia požiadala o vydanie odsúdených na výkon trestu na území Bulharska.
22. júla 2007
Manželka francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, Cécilia pricestovala do Líbye spolu s komisárkou EÚ pre vonkajšie vzťahy Benitou Ferrerovou-Waldnerovou, aby dohodli definitívne prepustenie zdravotníkov.
24. júla 2007
Francúzske prezidentské lietadlo so šiestimi zdravotníkmi na palube pristálo v bulharskej metropole Sofia, bulharský prezident Georgi Parvanov krátko nato rozhodol o udelení milosti odsúdeným. Predstavitelia EÚ avizujú normalizáciu vzťahov s Líbyou.