AKTUALIZOVANÉ 17:47

Bulharské sestričky sú doma

Po ôsmich rokoch väznenia v Líbyi dnes šesť bulharských zdravotníkov prepustili a sú už v Sofii. Bulharský prezident im okamžite udelil milosť.

Zdravotníčky vystupujú z lietadla v Sofii.(Zdroj: REUTERS)

Bulharské sestričky a palestínsky lekár s bulharským občianstvom, ktorých vyše osem rokov väznili v Líbyi za údajné nakazenie stoviek detí vírusom HIV, prileteli v utorok doobeda z Tripolisu do Sofie. Bulharský prezident Georgi Parvanov im okamžite po prílete udelil milosť.

Spolu dojatými príbuznými a známymi privítali šesticu zdravotníkov aj bulharský prezident Georgi Parvanov, premiér Sergej Stanišev, predseda parlamentu Georgi Pirinski a minister zahraničných vecí Ivajlo Kalfin.

Po schodíkoch lietadla najskôr zostúpili s očividným pocitom úľavy sestričky Kristiana Valčevová, Nasia Nenovová, Vaľa Červeňašková, Valentina Siropulová a Snežana Dimitrovová a palestínsky lekár Ašraf Hadžúdž, sprevádzaný komisárkou Ferrerovou-Waldnerou a manželkou francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho Céciliou.

"Neviem, čo povedať. Žila som pre túto chvíľu," povedala 54-ročná sestra Dimitrovová predtým, ako padla do náručia svojich blízkych.

Chronológiu celého prípadu si môžete prečítať tu.

EÚ znormalizuje vzťahy s Líbyou

Vydaniu zdravotníkov z Líbye do Bulharska predchádzali roky diplomatického úsilia zo strany EÚ. Ešte v pondelok o ich prepustení rokovala v Líbyi manželka francúzskeho prezidenta Cécilia Sarkozyová a komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá v Tripolise podpísala memorandum o plnej normalizácii vzťahov medzi EÚ a Líbyou. "Záležitosť je urovnaná. Dostali sme záruky na normalizáciu vzťahov s európskymi krajinami a na uzavretie partnerskej dohody s EÚ," povedal v utorok líbyjský vládny predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v utorok vyhlásil, že Európska únia znormalizuje svoje vzťahy s Líbyou potom, čo Tripolis vydal sestričky a lekára. "Uistil som prezidenta Muamara Kaddáfího, že keď sa táto záležitosť urovná, urobíme, čo môžme, aby sme normalizovali vzťahy medzi EÚ a Líbyou," povedal. Barroso povedal, že detaily dohody zverejní až po príchode komisárky späť do Bruselu.

Podľa Líbye vyplatila rodiny únia, Sarkozy tvrdí opak

Francúzsko aj Európska únia sa podieľali na kompenzáciách rodinám líbyjských detí infikovaných vírusom HIV, vyhlásil líbyjský minister zahraničných vecí. Tvrdenie odporuje vyhláseniu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, podľa ktorého Európska únia a Francúzsko nevyplatili za prepustenie bulharských zdravotníckych pracovníkov "ani najmenšiu finančnú kompenzáciu".

"Do fondu prispel každý, vrátane EÚ a Francúzska. Pokryli sumu, ktorá zatiaľ prišla a ešte viac," povedal Rahmán Šalghám na tlačovej konferencii v Tripolise. Francúzsky prezident predtým spomenul, že zdravotníckych pracovníkov Líbya prepustila vďaka mimoriadnemu sprostredkovateľskému úsiliu EÚ a "humanitárnej inervencii" Kataru. Podrobnosti o role, ktorú mal Katar zohrať, však Sarkozy nespresnil.

Líbya a EÚ sa dohodli na uzavretí "plného partnerstva". Únia tiež sľúbila Tripolisu balík pomoci na rozvoj líbyjských nemocníc a ďalšej infraštruktúry. V utorok o tom informoval Šalghám bez toho, aby špecifikoval výšku tejto pomoci. Šalghám tiež povedal, že bulharský prezident mal právo udeliť zdravotníkom milosť po príchode do vlasti. "Na základe dohôd medzi oboma stranami je právom každej krajiny buď rešpektovať rozsudok alebo udeliť milosť," vyhlásil Šalghám.

Líbya je spokojná

Rozhlasová stanica BBC informovala, že dohoda zahŕňa otvorenie európskeho trhu líbyjským poľnohospodárskym a rybným výrobkom, technickú pomoc pri obnove archeologických pamiatok a štedré európske granty pre líbyjských študentov. EÚ tiež Líbyi finančne prispeje na zlepšenie zdravotnej starostlivosti o deti choré na AIDS a modernizáciu nemocnice v Bengházi, kde sa 438 detí nakazilo vírusom HIV.

Líbya je spokojná, že podmienky, ktoré stanovila na vydanie bulharských sestričiek do vlasti, boli splnené. "Záležitosť je urovnaná. Dostali sme záruky na normalizáciu vzťahov s európskymi krajinami a na uzavretie partnerskej dohody s EÚ," povedal líbyjský vládny predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný. Líbya tiež dostala prísľub, že EÚ jej finančne vypomôže pri liečbe detí chorých na AIDS a pri modernizácii nemocnice v meste Bengházi, kde sa deti nakazili. "Sestričky síce odišli domov, ale svet by nemal zabudnúť na drámu detí nakazených AIDS," zdôraznil predstaviteľ.

Francúzsko a Európska únia ocenili "humanitárne gesto" Líbye. "Prezident francúzskej republiky a predseda Európskej komisie vítajú toto humanitárne gesto Líbye a jej najvyššieho vodcu a vyjadrujú záväzok, že urobia všetko čo je v ich silách, aby pomohli deťom postihnutým AIDS," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v utorok v Bruseli.

Komisárka EÚ: Sarkozyho manželka dosiahla prelom v prípade bulharských sestier

Manželka francúzskeho prezidenta Cécilia Sarkozyová zrejme zohrala dôležitú úlohu pri prepustení piatich bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára z líbyjského väzenia.

Manželke Nicolasa Sarkozyho venovalo pozornosť líbyjské vedenie a to napokon viedlo k prelomu v záležitosti, uviedla dnes v Bruseli komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá viedla rokovania v Líbyou od roku 2005.

Prepustenie zahraničných zdravotníkov Líbyou je vnímané ako bravúrne diplomatické víťazstvo Sarkozyho, nezvyčajná úloha jeho manželky v prípade však vyvolala kritiku vo Francúzsku i rozladenie v Bruseli. Prvé dámy Francúzska sa tradične držali v úzadí, Sarkozy však vyslal dvakrát manželku a šéfa svojej kancelárie do Tripolisu.

Ľavicoví kritici obvinili Sarkozyho z toho, že z vlastnej iniciatívy hrubo zasiahol do misie EÚ. Viacerí predstavitelia únie v súkromní vyjadrili pobúrenie nad tým, čo bola podľa nich snaha energického francúzskeho lídra ukradnúť im slávu. Sarkozy okrem toho už v stredu odcestuje do Líbye na rozhovory s revolučným vodcom Muammarom Kaddáfím, aby mu pomohol s "vrátiť sa do spoločenstva národov".

Sarkozy ohodnotil "užitočné nasadenie" svojej manželky ako "pozoruhodné". Kritiku však odbil: "Vyriešili sme problém. Bodka. Niet čo teoretizovať o novej organizácii francúzskej diplomacie alebo postavení manželky hlavy štátu."

Mestská rada v Sofii dnes vymenovala Sarkozyho, jeho manželku a komisárku Ferrerovú-Waldnerovú za čestných občanov bulharskej metropoly. Prezidentský úrad v Sofii medzitým oznámil, že Sarkozy v septembri navštívi Bulharsko.

Vzťahy sa zlepšili po ochote Líbye riešiť Lockerbie

Vzťahy medzi Tripolisom a Európskou úniou zaznamenali v posledných rokoch významné oteplenie, najmä vzhľadom na ochotu Líbye vzdať sa zbraní hromadného ničenia a spolupracovať pri vyšetrovaní teroristického útoku na lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie. Únia zrušila sankcie voči Líbyi v roku 2003, výhody hospodárskej spolupráce v rámci susedskej politiky EÚ však boli pre Tripolis naďalej nedostupné.

Zdravotníkov, ktorí boli vo väzení od roku 1999, odsúdili v Líbyi na trest smrti za nakazenie detí v roku 2004. Pôvodné rozsudky smrti líbyjská Najvyššia súdna rada zmenila minulý týždeň na doživotné väzenie potom, čo rodina každého nakazeného dieťaťa dostala kompenzáciu 1 milión dolárov. Bulharsko vzápätí požiadalo Líbyu o vydanie svojich občanov s možnosťou odpykať si trest doma na základe medzištátnej zmluvy o výmene väzňov z roku 1984.

Zdravotníci trvajú na svojej nevine.

Bulharské sestričky a palestínsky lekár, ktorému v júni udelili bulharské občianstvo, sa podľa bulharského internetového servera news.bg čo najskôr podrobia lekárskej prehliadke. Bulharské ministerstvo zdravotníctva dokonca zriadilo špeciálny tím psychiatrov, psychológov a lekárov, ktorý bude na zdravotný stav prepustených dohliadať. Zdravotníci budú podľa servera pravdepodobne potrebovať najmä psychologickú pomoc, pretože za posledných 8 rokov zažili ťažké traumy, ktoré by mohli viesť k psychickým poruchám.

Reakcie:

Premiér Fico víta rozhodnutie Líbye

Premiér SR Robert Fico víta rozhodnutie Líbye prepustiť bulharské sestričky a palestínskeho lekára.

Toto gesto predseda vlády podľa hovorkyne Smeru-SD Kataríny Kližanovej Rýsovej osobne ocení počas augustovej oficiálnej návštevy líbyjského predsedu vlády Bagdadiho Aliho Al-Mahmúdiho na Slovensku.

AI: Prepustenie zdravotníkov z Líbye je pozitívny krok

Amnesty International (AI) v utorok uvítala prepustenie šiestich zahraničných zdravotníkov, ktorých vyše osem rokov väznili v Líbyi za údajné nakazenie stoviek detí vírusom HIV. Medzinárodná organizácia, ktorá dohliada na dodržiavanie ľudských práv vo svete, však zároveň vyzvala Líbyu, aby uskutočnila reformu svojho legislatívneho systému.

"Dnešné prepustenie šiestich zahraničných zdravotníkov je vítaným krokom, ktorý ukončí prípad nespravodlivého utrpenia všetkých zúčastnených," uviedla vo svojom vyhlásení Amnesty International. Riaditeľ programu AI pre Blízky východ a Severnú Afriku Malcolm Smart povedal, že líbyjské úrady teraz musia zabezpečiť, aby sa podobný prípad už neopakoval. "Mali by začať implementovať potrebné reformy systému súdnictva, aby sa niečo podobné v Líbyi už neopakovalo," zdôraznil Smart.

USA privítali prepustenie zahraničných zdravotníkov uväznených v Líbyi

Spojené štáty privítali dnes prepustenie piatich bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára, ktorých odsúdili v Líbyi za údajné nakazenie stoviek detí vírusom HIV.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že prepustenie zdravotníkov povedie k zlepšeniu vzťahov Líbye s USA a ďalšími krajinami. "Viac ako čokoľvek iné sa tešíme za týchto ľudí, ktorí môžu byť znova spolu so svojimi rodinami... Toto uzatvára veľmi bolestnú kapitolu pre všetkých zúčastnených," povedal hovorca.

Kristiana Valčevová
Do Líbye pricestovala v roku 1991 so svojím manželom lekárom Zdravkom Georgievom. Obaja pracovali v nemocnici v Benghází a oboch ich zadržali. Georgiev, voči ktorému vzniesli samostatné obvinenie, strávil päť rokov vo väzení. Na slobode je od roku 2004, ale krajinu opustiť nemôže. 48-ročná Valčevová má 29-ročného syna, ktorý žije v Bulharsku. Valčevová v januári v jednom rozhovore potvrdila, že líbyjská polícia od nich vynútila priznanie viny násilím. "Bitky boli príšerné. Celé telo som mala pokryté ranami a škrabancami. Bitky však neboli nič oproti elektrickým šokom," povedala.

Nasia Nenovová
Má 40 rokov a do Líbye pricestovala v roku 1998, pričom v Bulharsku zanechala neplnoletého syna. Zadržali ju v čase, keď plánovala odchod domov. Vo väzení sa pokúsila o samovraždu a neskôr povedala, že polícia ju mučila, aby ju donútila k priznaniu.

Vaľa Červeňašková
Vyše 50-ročná Červeňašková strávila v Líbyi najdlhší čas zo všetkých odsúdených. V líbyjskom zdravotníctve pracovala od roku 1984. Do nemocnice v Benghází nastúpila vo februári 1998, len niekoľko mesiacov pred škandálom nákazy vírusom HIV. Jej manžela Emila Uzunova, ktorý je stavbár, vo februári 1999 na krátku dobu zadržali spolu s ňou. Majú dve deti.
Uzunov sa pred pár rokmi vyhrážal bývalej bulharskej ministerke zahraničia Nadežde Michailovej a pracovníkom veľvyslanectva v Tripolise zabitím za to, že v roku 1999 ignorovali správy, že sestričky mučili.

Valentina Siropulová
Do Líbye pricestovala vo februári 1998, aby pomohla financovať synove vysokoškolské štúdium. Syn, ktorý žije v Bulharsku, ju videl iba jedenkrát, a to v roku 2003. Momentálne študuje na Technickej univerzite v Sofii. Siropulová má 48 rokov.

Snežana Dimitrovová
54-ročná Dimitrovová je diabetička a pobyt vo väzení na ňu najviac doliehal. Otec jej dvoch detí je stavbár, ktorý kedysi pracoval v Líbyi a od cesty do krajiny ju odrádzal.

Ašraf Džuma al-Hadžúdž
Tento palestínsky lekár býval v Líbyi. V roku 1999 bol na pracovnej stáži v nemocnici v Benghází. Jeho otec a sestra, ktorí tiež žili v Líbyi, z krajiny ušli v decembri 2005 a teraz žijú v Holandsku. Jeho matka, bývalá učiteľka, stále žije v Líbyi, ale prišla o miesto. V júni tohto roka Bulharsko al-Hadžúdžovi udelilo občianstvo.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 17 426
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 626
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 569
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 255
 5. Kam do tepla v januári? 1 861
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 798
 7. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 638
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 623
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 484
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 924

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

Neprehliadnite tiež

Neodradilo ich ani zlé počasie. Vo svete pokračujú pochody za práva žien

Protestné akcie sa okrem Spojených štátov konajú aj v Británii a Austrálii.

Švajčiarsky Zermatt je opäť odrezaný, na horách husto sneží

Železničné spojenie museli pre výdatné zrážky prerušiť.

Nemeckí socialisti tesne odhlasovali koalíciu s Merkelovou

Nová nemecká vláda by mohla vzniknúť na Veľkú noc.

Paríž a Berlín schvália novú zmluvu o prehĺbení spolupráce

Merkelová a Macron s zaviazali prijať novú ekonomickú dohodu.