Počas výstupu do otvoreného vesmíru spolu s veliteľom stanice, ruským kozmonautom Fiodorom Jurčichinom tiež pripravili podmienky pre budúce montážne misie.
Anderson počas svojho vôbec prvého výstupu do otvoreného kozmu odhodil smerom proti pohybu stanice 630-kilogramovú nádrž s amoniakom o veľkosti chladničky, ako aj 96 kilogramov vážiace držadlo vonkajšej kamery.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) je proti vyhadzovaniu "odpadkov" do vesmíru. Tentoraz však vzhľadom na nabitý program letov raketoplánov k ISS nenašiel lepšiu možnosť než odhodiť nepotrebné fotografické zariadenie a nádrž s amoniakom. Tú už stanica nepotrebuje, využíva modernejší energetický a chladiaci systém.
NASA znepokojuje možnosť, že voľne letiaci odpad zasiahne stanicu. V rámci preventívnych opatrení preto obežnú dráhu ISS zvýšia v priebehu dňa o 7,2 kilometra. Obe odhodené zariadenia budú sledovať radarom, pokým nezhoria v zemskej atmosfére.
Držiak by sa mal v atmosfére úplne rozpadnúť. Čpavková nádrž sa bude voľne vznášať vo vesmíre najmenej 300 dní a jej časti ťažké takmer 18 kilogramov by mohli dopadnúť na Zem - podľa očakávania NASA do oceánu. Agentúra vydá varovanie, ak sa stanú hrozbou. Pravdepodobnosť, že môžu zraniť alebo zabiť človeka, vypočítala na 1:5000.
Výstup Jurčichina a Andersona do voľného kozmu trval takmer osem hodín, dlhšie než sa pôvodne plánovalo. Astronauti počas neho tiež pripravili stanicu na pripojenie nových európskych a japonských laboratórií a vymenili poruchový elektronický spínač v mobilnom transportéri, ktorým presúvajú robotické rameno stanice na rôzne pracovné miesta pozdĺž vonkajšej podpornej konštrukcie.
Tretí člen posádky ISS, Oleg Kotov zostal v orbitálnom komplexe, aby riadil tamojšie robotické rameno - ako prvý ruský kozmonaut, ktorý vykonával túto činnosť.