Brusel 23. júla (TASR) - Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso verí, že nová zmluva Európskej únie bude pripravená do októbrového lisabonského summitu EÚ v súlade s harmonogramom, ktorý predpokladá portugalské predsedníctvo. Šéf EK to uviedol dnes v Bruseli po začatí medzivládnej konferencie (IGC), ktorá má dokument pripraviť. Nová zmluva nahradí odmietnutú euroústavu a umožní inštitucionálne reformy únie, vedúce k zefektívneniu jej činnosti. Opierať sa bude o mandát dohodnutý na júnovom summite.
"Samozrejme sú určité detaily, ktoré treba technicky riešiť, existuje však jasná politická zhoda v tom, že sa musí plne rešpektovať mandát, ktorý bol dohodnutý a jasne stanovený na summite," zdôraznil Barroso, podľa ktorého pôjde o jedinečnú medzivládnu konferenciu, pretože po prvý raz EÚ presne vie, k akému záveru chce dospieť.
Rovnako ako Barroso aj poradca slovenského premiéra pre zahranično-politické otázky Pavol Hamžík je presvedčený, že zmluva bude pripravená do októbrového summitu. "Verím, že sa to určite podarí, pretože zásadné problémy tam nie sú. Mandát je jasný, aj keď samozrejme určité časti budú vyžadovať diskusiu," uviedol Hamžík.
Poliakom sa nepáči nový systém hlasovania
Politickú dohodu zo summitu počas dnešného začatia IGC nikto nespochybnil, ako jediná vystúpila poľská ministerka zahraničných vecí Anna Fotygová, ktorá vyhlásila, že je potrebné lepšie objasniť určité body zmluvy. Poľsku ide predovšetkým o systém hlasovania v EÚ. Varšava sa na summite vzpierala voči navrhnutému systému prijímania rozhodnutí v podobe tzv. dvojitej väčšiny - 55 percent členských štátov únie, ktoré zároveň tvoria najmenej 65 percent populácie EÚ. Podľa Poľska to zníži jeho vplyv. Po dlhých rokovaniach Varšava napokon pristúpila na kompromis spočívajúci v odklade prechodu na nový systém na rok 2014 s možnosťou odkladu o ďalšie tri roky. Krátko po summite však začali poľskí predstavitelia vyhlasovať, že budú trvať na otvorení debaty o tejto otázke, čo je však pre portugalské predsedníctvo i pre EK neprijateľné.
Podľa Hamžíka Fotygová upozornila na určité problémy, ktoré má Poľsko so zrozumiteľnosťou textu. Ide o tzv. Ioaninský kompromis. Varšava tvrdí, že na summite dostala uistenia o tom, že aj po roku 2017 bude mať skupina krajín nedosahujúcich blokovaciu menšinu právo blokovať rozhodnutia počas nasledujúcich dvoch rokov. Ostatní členovia únie rovnako ako aj šéf EK však tvrdia, že nemá ísť o obdobie dvoch rokov, ale maximálne o tri mesiace. Klauzulu s ioaninským kompromisom chce mať Poľsko v hlavnom texte a nie v dodatkoch.
"Logiku má táto požiadavka vtedy, ak si niektorý štát chce byť istý, že daný text je natoľko dôležitý, aby bol v základnej zmluve a nie v dodatku, pretože to dáva väčšiu jasnosť a väčšiu silu tomu dokumentu," konštatoval Hamžík.
Textom sa teraz budú zaoberať právnici
Medzivládna konferencia bude pokračovať na technickej úrovni, čo znamená, že sa ňou budú zaoberať v nadchádzajúcich mesiacoch počnúc utorkom právnici.
Portugalský minister zahraničných vecí Luís Amado avizoval, že sa bude postupovať striktne v súlade so schváleným mandátom.
Slovenský predstaviteľ vyzdvihuje, že všetky rokovania budú verejné a otvorené a k dokumentu bude mať prístup aj slovenská verejnosť.
"Otvorenosť je dôležitá aj vo vzťahu k verejnosti, aby bolo zrozumiteľné, o čo tu ide, že tu skutočne ide o ďalšiu demokratizáciu a väčšiu efektivitu EÚ," dodal Hamžík.