Brusel 22. júla (TASR) - Nielen bežní Belgičania, ale ani poprední belgickí politici nepoznajú históriu svojej krajiny. Zatiaľ čo v prípade "ľudu" to potvrdili výsledky prieskumu verejnej mienky uskutočneného pri príležitosti sobotňajších osláv nástupu prvého belgického kráľa na trón, o chabých vedomostiach politikov sa mohli presvedčiť cez víkend diváci belgickej televíznej stanice RTBF.
Po tom, ako Belgicko v roku 1830 získalo nezávislosť od Holandska, nastúpil práve 21. júla (1831) na trón prvý belgický kráľ Leopold I. Prieskum ukázal, že len necelá polovica Belgičanov pozná rok vyhlásenia nezávislosti Belgicka a iba jeden z piatich Belgičanov dokázal uviesť, aká udalosť sa stala 21. júla 1831. Z prieskumu tiež vyplynulo, že sotva dve percentá obyvateľov dokážu zaspievať celú národnú hymnu.
Televízna stanica RTBF sa chcela presvedčiť o vedomostiach politikov a s rovnakými otázkami oslovila bývalého premiéra flámskej regionálnej vlády Yvesa Leterma, ktorého pred niekoľkými dňami belgický kráľ Albert II. poveril zostavením nového kabinetu po júnových parlamentných voľbách. Leterme, ktorý by mal byť vzhľadom na túto funkciu novým belgickým premiérom, neurobil dobrý dojem, keď odpovedal, že 21. júla sa v Belgicku oslavuje prijatie ústavy. Keď ho redaktor následne požiadal, aby zaspieval belgickú hymnu, Leterme spustil namiesto belgickej Braban‡onne francúzsku Marseillaise. Kamery navyše zachytili pravdepodobného premiéra, ako počas pobožnosti Te Deum v bruselskej katedrále telefonuje, zatiaľ čo ostatní spievajú hymnu.
Útechou môže byť pre Leterma skutočnosť, že ani jeho kolegovia neoslnili svojimi vedomosťami. Nový šéf valónskeho regionálneho kabinetu Rudy Demotte priradil dátum rovnako k nesprávnej udalosti a v televíznom minikvíze sa neblysol ani odchádzajúci premiér Guy Verhofstadt. Tomu trvalo niekoľko minút, než sa dopracoval k správnej odpovedi, pričom najprv zahlásil, že 21. júla sa "oslavuje štátny sviatok".
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed