Yaoundé 22. júla (TASR) - Parlamentné a komunálne voľby sa konajú dnes v africkom štáte Kamerun. Všeobecne sa očakáva, že víťazom sa opäť - ako aj desaťročia predtým - stane Demokratické združenie kamerunského ľudu (RDPC), na čele ktorého stojí dlhoročný prezident Paul Biya.
RDPC má v súčasnosti v 180-člennom parlamente 149 kresiel. Dve opozičné strany majú v legislatívnom orgáne 27 kresiel a zvyšok patrí politickým formáciám spriazneným s vládnucou stranou.
Posledné parlamentné a komunálne voľby sa v tejto tropickej krajine konali v roku 2002. Rovnako ako predtým v roku 1997, opoziční vodcovia aj pred piatimi rokmi vyhlásili, že pri hlasovaní došlo k rozsiahlym podvodom.
Aby sa volebným podvodom zabránilo, úrady dnes pristúpili k rutinnému kroku a ako zvyčajne zatvorili hranice krajiny so susednými štátmi.
Biya (74) je v Kamerune pri moci od roku 1982, keď odišiel na odpočinok jeho predchodca Ahmadou Ahidjo. Až do roku 1992 ovládal krajinu tvrdý autoritatívny režim. Krátke obdobie plurality sa skončilo v roku 1994, keď Biya zabránil vypracovaniu demokratickej ústavy.
Od roku 1994 si Kamerun navyše robí nároky na celú severozápadnú oblasť Nigérie - zvyšok Britského Kamerunu. Dnes toto územie tvoria dva nigérijské federálne štáty a celý spor bol postúpený Medzinárodnému súdnemu dvoru.
Obyvateľstvo Kamerunu tvoria Bantuovia a ďalšie černošské etniká. K menšinám cudzieho pôvodu patria Arabi, ale aj Európania - všetko Francúzi. Zo 17 miliónov obyvateľov má volebné právo päť miliónov ľudí.
2 12 dem ed