Moskva 22. júla (TASR) - Veľká Británia vyzvala dnes Rusko, aby predsa len našlo možnosť pre vydanie Andreja Lugového - podozrivého z likvidácie bývalého agenta KGB a ostrého kritika Kremľa Alexandra Litvinenka za pomoci rádioaktívneho polónia 210 - na trestné stíhanie v ostrovnej krajine.
"Nepožadujeme, aby Rusko porušilo vlastnú ústavu, navrhujeme však spoločné hľadanie možnosti, ako prekonať túto prekážku," vyhlásil v Moskve mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Spojeného kráľovstva Tony Brenton. Zároveň poznamenal, že ruskú ústavu možno interpretovať rôznymi spôsobmi.
Podľa jeho názoru by sa právne prekážky mali obísť vzhľadom na vážnosť a mimoriadnosť tohto hrdelného zločinu.
Diplomat, ktorý konštatoval, že ruská strana doteraz nenaznačila dostatočnú pripravenosť na spoluprácu s britskými partnermi, neuviedol žiadne konkrétne predstavy riešenia. Pozorovatelia však upozorňujú na scenár možného odobratia ruského občianstva podozrivému, ktoré by umožnilo jeho prípadné vydanie.
Britský veľvyslanec opakovane zamietol návrh ruskej strany postaviť Lugového pred súd v Moskve, čo zdôvodnil konštatovaním, že OSN i EÚ v minulosti spochybnili precíznosť uplatňovania zákonov v Ruskej federácii.
Bývalý Litvinenkov kolega, medzičasom podnikateľ Andrej Lugovoj tvrdí, že Británia sa usiluje sporom s ruskou stranou zakryť nedostatok dôkazov.
Podľa vlastných slov pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy je pripravený postaviť sa pred britských prokurátorov v Rusku, ale svoju krajinu neopustí z obáv, že ho zatknú na základe rozhodnutia britských úradov.
Spomínaný prípad viedol v uplynulých dňoch k ďalšej eskalácii napätia v bilaterálnych vzťahoch, čo sa prejavilo okrem iného vzájomným vyhostením štvoríc diplomatov.
Moskva sa v reakcii na britské obmedzenie vydávania víz ruským vládnym činiteľom a prehodnotenie bilaterálnej výmeny informácií v širokom spektre oblastí rozhodla pozastaviť vydávanie víz britským predstaviteľom a prerušiť spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu.
Ruská generálna prokuratúra avizovala na pondelok stanovisko k spolupráci s britskými úradmi na predmetnom prípade. Vicepremiér Sergej Ivanov počas víkendu ubezpečil o pokračujúcej pripravenosti Moskvy na takúto kooperáciu.
Alexander Litvinenko zomrel na následky otravy rádioaktívnym polóniom 210 v Londýne 23. novembra 2006. Andrej Lugovoj bol jedným z troch Rusov, ktorí sa s ním stretli v jednom z hotelov britskej metropoly 1. novembra 2006, teda v deň, keď sa u bývalého špióna objavili prvé príznaky otravy.