Ankara 21. júla (TASR) - V Turecku sa dnes skončila kampaň pred nedeľňajšími predčasnými parlamentnými voľbami. Prieskumy verejnej mienky predpovedajú opätovné jasné víťazstvo doterajšej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá vychádza z umierneného politického islamu.
O priazeň 42,5 milióna oprávnených voličov sa bude v nedeľu uchádzať 14 politických strán a 700 nezávislých kandidátov. Strany, ktoré sa chcú dostať do 550-čelnného zákonodarného zboru, musia získať najmenej 10 percent hlasov.
Podľa prieskumov by mala AKP ako najpopulárnejší politický subjekt získať dostatočný počet parlamentných kresiel, aby mohla sformovať vládu, hoci niektorí analytici nevylučujú ani potrebu vytvorenia koalície.
Premiér Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že v druhom so spomenutých prípadov odíde z politiky. AKP pravdepodobne zvíťazí s menším náskokom ako v predchádzajúcich voľbách v roku 2002.
Hlavným opozičným zoskupením zostane sekulárna Republikánska ľudová strana, ktorá obviňuje vládu zo snáh o zavádzanie náboženstva do politiky. Do parlamentu by sa mala dostať ešte ultrapravicová Strana nacionalistickej akcie.
Pred členmi nového parlamentu a kabinetu bude stáť viacero dôležitých výziev, vrátane prípravy prezidentských volieb, potlačenia eskalujúceho násilia zo strany kurdských povstalcov či prekonanie hlbokého rozdelenia krajiny ohľadne úlohy islamu v spoločnosti.
Predčasné voľby sú výsledkom politickej krízy okolo osoby nového prezidenta. Šéf tureckej diplomacie Abdullah Gül sa v máji vzdal prezidentskej kandidatúry pod tlakom sekulárnych elít so silným zázemím v justícii či ozbrojených silách. Armáda dokonca pohrozila intervenciou do politiky na obranu tradičných sekulárnych hodnôt.
Turecko za posledné roky politickej stability a reforiem zaznamenalo ekonomické oživenie a dosiahlo začiatok prístupových rokovaní o vstupe do EÚ. Mnohí sa obávajú, že očakávané voľby prispejú k prehĺbeniu politických sporov v prevažne moslimskej krajine.