Brusel 21. júla (TASR) - Zo širokej škály kultúrnych, športových a zábavných podujatí si dnes mohli vybrať tisícky Belgičanov a návštevníkov Bruselu pri príležitosti dnešného štátneho sviatku, ktorým si Belgicko pripomína vznik samostatného štátu. Po získaní nezávislosti od Holandska nastúpil práve 21. júla 1831 na trón prvý belgický kráľ Leopold I.
Oslavy sa začali tradičnou pobožnosťou Te Deum v bruselskej katedrále za účasti kráľa Alberta II. a kráľovnej Paoly. Monarcha sa následne stretol s predsedami dolnej a hornej komory belgického parlamentu, ako aj so šéfmi regionálnych parlamentov a mnohými diplomatmi.
Ani tento rok nechýbala tradičná vojenská prehliadka na námestí pred kráľovským palácom, ktorá sa tento raz niesla v európskom duchu. Prehliadku otvorila skupina mladých, ktorí niesli obrovskú zástavu Európskej únie a vzhľadom na tohtoročné 50. výročie jej vzniku sa do vojenského defilé zapojili aj príslušníci armád 27 členských krajín EÚ.
V priľahlom kráľovskom parku sa medzitým konalo športové podujatie Olympicnic ponúkajúce dospelým i deťom možnosť vyskúšať si asi 30 rozličných športových disciplín, vrátane rugby, golfu, šermu či lukostreľby.
Pre tých, ktorí pred športom uprednostňujú múzeá, bol dnešný deň ideálnou príležitosťou. Múzeá ešte predpoludním otvorili svoje dvere za symbolické vstupné - jedno euro.
Tohtoročné oslavy, ktoré vyvrcholia hodinu pred polnocou tradičným ohňostrojom, sa konajú v čase, keď sa horúčkovite rokuje o zostavení novej vlády. Tú nemá Belgicko ani šesť týždňov od parlamentných volieb. Vytvorením nového kabinetu poveril kráľ bývalého premiéra flámskej regionálnej vlády a šéfa flámskych kresťanských demokratov Yvesa Leterma.
Očakáva sa, že kresťanskí demokrati vytvoria koalíciu s liberálmi. V Belgicku však platí pravidlo, že sesterské strany z oboch lingvistických regiónov - flámskeho a valónskeho - vstupujú spolu do koalície alebo idú spolu do opozície, no zostavenie novej koalície komplikujú názorové rozdiely medzi frankofónnymi a flámskymi stúpencami tej istej politickej skupiny. Celý konflikt sa týka rozdelenia právomocí medzi regionálne a federálne úrady. Leterme už počas predvolebnej kampane avizoval, že chce dať viac kompetencií regiónom.
Kráľ v piatok v prejave k národu vyzval obe komunity, aby boli jednotné. Panovník požaduje zintenzívnenie rozličných iniciatív v oblasti kultúry, vzdelávania, či ekonomiky s cieľom posilniť vzťahy medzi komunitami a ich obyvateľstvom.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed