Budapešť 21. júla (TASR) Vnútropolitické konflikty susedných krajín sú citeľné aj na poli menšinovej politiky. Štáty, ktoré sú členskými krajinami Európskej únie, však musia mať zaradené v hodnotovom poriadku ochranu ľudských a menšinových práv. Konštatovala to v rozhovore pre dnešné vydanie maďarského ľavicového denníka Népszava ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová.
Všetky krajiny čakajúce na vstup vyvíjali vážne úsilie v snahe splniť požiadavky. Teraz ako keby sme v každej z nich videli určitú únavu a čas od času sa u nich objavia vážne vnútropolitické konflikty, ktorých účastníkmi sa stávajú aj organizácie maďarských menšinových spoločenstiev, povedala Gönczová, podľa ktorej aj následky na menšinovú politiku sú bezprostredne citeľné.
Tým, že krajina sa stala členom EÚ, prijala hodnotový poriadok, ktorého súčasťou sú ľudské práva, medzi nimi aj práva menšín, zdôraznila ministerka. Prípad Hedvigy Malinovej podľa jej slov Maďarsko denne sleduje a o priebehu procesu sa informuje priebežne u Slovákov. Skutočným záujmom študentky je, aby sa zrodilo v rámcoch právneho štátu také súdne rozhodnutie, ktoré potvrdí jej postoj, a to isté je aj záujmom tamojších maďarských spoločenstiev.
Gönczová pripomenula aj kauzy obvinení niektorých maďarských politikov v Rumunsku, v ktorých sa podľa nej priamo vynára podozrenie etnickej diskriminácie, proti čomu by sa Maďarsko malo rázne ozvať. Na margo vzťahov maďarských strán a strán Maďarov za hranicami šéfka rezortu maďarskej diplomacie uviedla, že by bolo dobré, keby sa všetci účastníci maďarskej politickej scény zdržiavali ovplyvňovania spoločenstiev zahraničných Maďarov a snáh smerujúcich k ich rozdeleniu, lebo tieto organizácie nie sú súčasťou politiky v Maďarsku, strany FIDESZ Maďarského občianskeho zväzu (FIDESZ), prípadne inej politickej strany.
Maďarská vláda si uvedomuje, že nemožno konať namiesto nich, a nemožno na nich ani bezprostredne vplývať, dodala ministerka pre Népszava.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ed