Paríž 11. apríla (TASR) - Za aprílové železničné štrajky, rozsiahle prepúšťanie či konflikt s novinármi a dokonca aj súčasné záplavy nesie podľa Francúzov zodpovednosť ich premiér Lionel Jospin, ktorého sa už druhý mesiac drží smola.
V marci totiž jeho vláda ľavého stredu prišla o množstvo kresiel v komunálnych voľbách po celom Francúzsku, musela opraviť sľubné predpovede hospodárskeho rastu a dať príkaz na porážku desiatok tisíc kusov dobytka v rámci boja so slintačkou a krívačkou. Napriek tomu otvoril Jospin v týchto dňoch svoju kampaň pred budúcoročnými voľbami prezidenta, v ktorých bude súperiť so súčasným pravicovým prezidentom Jacquom Chiracom.
"Pred troma mesiacmi si Lionel Jospin myslel, že už je takmer v Elyzejskom paláci," ale "zrazu sa všetko pokazilo", napísal v utorok francúzsky denník Le Parisien. Jospin je pod nátlakom, aby vo štvrtok na rokovaní vládnej koalície predložil predvolebný program, s ktorým sa chce pokúsiť o víťazstvo.
Smola sa začala lepiť Jospinovi na päty v polovici marca, keď voliči dali v komunálnych voľbách prednosť známym osobnostiam bez ohľadu na ich politickú príslušnosť. Najväčší úspech vlády - najnižšia (8,8 percenta) nezamestnanosť za posledných desať rokov Jospinovým ministrom hlasy voličov nepriniesol. Tie naopak získali komunisti a Zelení, ktorí spoločne s niektorými socialistami z ľavého krídla hlasno požadujú zvýšenie minimálnej mzdy a sociálnych dávok.
Podľa ministra financií Laurenta Fabiusa nič takého neprichádza do úvahy, keďže hospodársky rast zrejme nedosiahne plánovaných 3,3-percenta, ale iba 2,9. Britský majiteľ obchodov Marks & Spencer a francúzska potravinárska spoločnosť Danone neočakávane oznámili rozsiahle prepúšťanie, čo vyvolalo odpor odborov a výzvy na sprísnenie pracovného práva, ktoré by ďalšiemu prepúšťaniu zabránilo. Navyše, štrajkujúci rušňovodiči sa nevrátili do práce, hoci prinútili vládu odložiť spornú reformu štátnych železníc SNCF. Do štrajku vstúpili aj pôrodné asistentky, lekári z pohotovosti a zamestnanci pracovných úradov. A keď sa Jospin pokúsil napraviť svoju štátnickú reputáciu v zahraničí, počas návštevy Brazílie minulý týždeň nakričal na dvoch francúzskych novinárov, ktorí v svojich článkoch neinformovali o tom, čo on považoval za podstatné.
Že sa voliči správajú nerozumne, to dokazuje aj pondelňajšie extempore obyvateľov zaplaveného severofrancúzskeho mesta Abbeville, ktorí premiéra a jeho vládu počas obhliadky škôd obvinili z úmyselného zaplavenia mesta. Údajne sa tým mal pred povodňou uchrániť Paríž kandidujúci za dejisko olympijských hier v roku 2008. Hoci vodu zo Seiny nijako nemožno z Paríža odkloniť do rieky Somme na severe, uvedené fámy dokazujú vzrastajúci odpor provincií voči mocnému centru, uvádza v svojej analýze tlačová agentúra Reuters.
Medzi Francúzmi a ich premiérom došlo k nedorozumeniu, cituje predstaviteľa agentúry pre prieskum verejnej mienky CSA. Jospin si podľa neho myslí, že sú občania "nevďační". Jospinova vláda sa ujala moci v roku 1997, v období vysokej nezamestnanosti a hospodárskej stagnácie, odvtedy si však už voliči na hospodársky rast zvykli a teraz očakávajú, že politici budú krízam predchádzať, nielen navštevovať miesta, kde sa vyskytnú, aby sa oboznámili s ich výsledkami, konštatuje.
Na rozdiel od Jospina popularita prezidenta Chiraca, ktorý má približne rovnaké volebné šance ako premiér, v ostatnom čase mierne vzrástla. Zdá sa, že už oželel významnú stratu svojej bašty - Paríža, kde v marcových komunálnych voľbách zvíťazila ľavica.