Uviedol to vo štvrtok egyptský minister zahraničných vecí Ahmad Abúl al-Ghajt. Agendu konferencie má 31. júla v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch prerokovať americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová so šéfmi diplomacií arabských krajín. Podľa hovorcu egyptského prezidenta Suleimana Awada však termín ani miesto konferencie zatiaľ nie sú stanovené.
Ako Ghajt povedal na tlačovej konferencii v Káhire, "stretnutie by sa malo zaoberať celým radom otázok, vrátane spustenia mierového procesu v rámci aktívnych negociácií medzi izraelskou a palestínskou stranou." Vyjadril sa v deň zasadnutia blízkovýchodného kvarteta v portugalskom Lisabone za účasti Spojených štátov, Európskej únie, Ruska a Organizácie Spojených národov. Ide o prvú schôdzku kvarteta od prevzatia kontroly hnutím Hamás v Pásme Gazy minulý mesiac. Hovorca OSN Farhan Haq v súvislosti s konaním konferencie adresoval otázku novinárov na americké ministerstvo zahraničia, ktoré ju podľa jeho slov organizuje.
V pondelok Bush navrhol, aby sa medzinárodné stretnutie konalo v neskoršom období roka so zameraním na obnovenie mierových rozhovorov. Riceová v Lisabone uviedla, že kvarteto by malo tento plán schváliť, pričom dodala, že sa osobne bude snažiť získať podporu pre konanie konferencie medzi arabskými štátmi počas jej spoločnej návštevy s ministrom obrany Robertom Gatesom na Blízkom východe v závere júla.
Hamás v pondelok odmietol Bushov návrh na mierovú konferenciu a Sýria vyhlásila, že zatiaľ sú to "iba slová". Arabskí spojenci USA Bushov návrh privítali, zdôraznili však dôležitosť zahrnutia arabského mierového plánu a jeho podstaty "zem za mier" prijatého v roku 2002 ako kľúčových v rámci akýchkoľvek rokovaní. Bush uviedol, že jeho výzva je "okamihom voľby" na Blízkom východe a americkí predstavitelia vyjadrili presvedčenie, že sa zúčastnia aj arabské štáty vrátane umiernených národov bez diplomatických vzťahov s Izraelom, v zjavnej narážke na Saudskú Arábiu.
Blízkovýchodná konferencia v Madride, ktorú v roku 1991 organizoval ešte bývalý prezident George Bush, vytýčila cestu pre mierové dohody z Osla a vytvorenie palestínskej samosprávy. Z dôvodu stagnovania rokovaní však vládne skepticizmus, že zopakovanie takejto konferencie neprinesie zásadný a trvalý prelom.