Berlín 11. apríla (TASR) - Nemecko stojí na pokraji demografickej priepasti. Experti varujú, že počet obyvateľov Nemecka do roku 2050 radikálne klesne až o 15 miliónov zo súčasných 82 miliónov. Zabrzdiť zmenšovanie populácie môže iba zásadná zmena rodinnej politiky, píše vo svojej analýze tlačová agentúra Reuters.
Ak by Nemecko chcelo udržať súčasnú vekovú skladbu obyvateľstva, každá Nemka by musela priviesť na svet v priemere 3,8 dieťaťa. Jedinou alternatívou je prisťahovalectvo miliónov mladých ľudí v najbližších piatich desaťročiach, konštatoval minulý týždeň nemecký Spolkový ústavný súd so sídlom v Karlsruhe. Podľa rozhodnutia súdu musí vláda do konca roku 2004 odstrániť nedostatky v zákonodarstve a sociálnom systéme tak, aby nediskriminovali rodičov s deťmi.
Nemecko sa obáva, že by nízka pôrodnosť mohla v budúcnosti ohroziť životaschopnosť sociálneho systému krajiny, a preto hlavné politické strany začali zrazu jedna cez druhú podporovať programy naklonené deťom. Vláda sa zaoberá aj možnosťou zvýšenia imigrácie, ktorá je však politicky veľmi senzitívna vzhľadom na problémy so začleňovaním súčasných siedmich miliónov cudzincov žijúcich v Nemecku do spoločnosti.
Citlivá je však aj otázka zvýšenia pôrodnosti, ktorá počas neistoty po zjednotení Nemecka klesla na súčasných v priemere 1,3 dieťaťa. Nemci si totiž dobre pamätajú tri "K", predstavujúce po nemecky kostol, deti a kuchyňu, ktorým sa podľa nacistov mali venovať ženy v záujme vybuvania vzorovej ľudskej rasy.
Výnos nemeckého Spolkového ústavného súdu však podľa všetkého otvoril dvere politike podporovania pôrodnosti. Prvý krok v tomto smere urobil bavorský krajinský premiér a predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) Edmund Stoiber, ktorý by sa mohol stať konzervatívnym protikandidátom kancelára Gerharda Schrödera v budúcoročných voľbách.
Už v januári navrhol viac ako zdvojnásobiť štátny príspevok rodinám s deťmi na 2000 mariek mesačne. Kancelár Schröder okamžite reagoval vyhlásením, že za chyby v systéme povinných odvodov do poistovní nesie zodpovednosť predchádzajúca konzervatívna vláda a sľúbil skorú nápravu v súlade s rozhodnutím Spolkového ústavného súdu.
"Prieskumy ukazujú, že Sociálnodemokratická strana (SPD) je považovaná za veľmi kompetentnú v otázkach rodiny. Verím, že to súvisí s tým, že diskutujeme o rodinách a ich problémoch oveľa širšie ako ostatní," vyhlásil Schröder minulý týždeň.
Hovorkyňa vlády v nedeľu potvrdila správu týždenníka Der Spiegel, podľa ktorej sa ministerstvo pre otázky rodiny chystá zverejniť obsiahlu správu o podpore rodín. Podľa týždenníka bude obsahovať nové daňové úľavy pre rodičov.
Kancelár súčasne pripomenul návrh reformy penzijného systému, ktorý jeho vláda v súčasnosti presadzuje v parlamente. Jeho súčasťou sú príspevky pre rodičov detí, ktoré by mali dopĺňať existujúci systém starobného dôchodku. To však nepostačuje, tvrdia opoziční kresťanskí demokrati (CDU), ktorí zdržiavajú návrh v hornej komore parlamentu, kde vládnuca koalícia nemá väčšinu.
Podľa krajinského premiéra Sárska Petra Müllera však rozhodnutie Spolkového ústavného súdu túto reformu zásadne spochybnilo. "Vládny návrh penzií trestá ženy a deti," povedal v rozhovore pre Bild am Sonntag.
Sársky krajinský premiér si myslí, že vláda by mala urobiť také opatrenia, ktoré uľahčia ženám spojiť starostlivosť o rodinu s kariérou, napríklad zabezpečiť lepšiu starostlivosť o deti v kolektívnych zariadeniach a celodenný pobyt v školách. Väčšina škôl v Nemecku je totiž otvorená iba dopoludnia, čo núti matky pracovať na skrátený úväzok alebo nechávať deti doma popoludní samotné.
Ak by sa kampaň pred budúcimi parlamentnými voľbami sústredila na rodinnú politiku, nebol by to ten najhorší dôsledok rozhodnutia Spolkového ústavného súdu, cituje v závere svojej analýzy agentúra Reuters denník Süddeutsche Zeitung.
1 žab dem